Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Nerwoból międzyżebrowy

Ból w klatce piersiowej może być objawem różnych chorób. Nie należy więc lekceważyć bólów w tej lokalizacji, jednak warto wiedzieć, przyczyną bólu może być uszkodzenie nerwu w tym obszarze. Powodem może być podrażnienie lub odczyn zapalny korzeni rdzeniowych. Taki stan nazywany jest nerwobólem międzyżebrowym. Tego typu ból najczęściej ustępuje samoistnie, zwykle po kilku dniach.

Na co skarżą się pacjenci z nerwobólem międzyżebrowym?

Pacjenci opisują ból jako uciskający w pewnych partiach klatki piersiowej. Niekiedy ma on charakter opasujący. Oznacza to, że może spinać klatkę piersiową, co powoduje uczucie opasania obręczą. Ból przez pacjentów określany jest w różny sposób. Może mieć on charakter szarpiący, ostry oraz rwący. Ból najczęściej pojawia się nagle i jest silny.

Nerwoból międzyżebrowy występuje zazwyczaj po urazach lub deformacjach w obrębie kręgosłupa. Charakterystyczne dla tego typu bólu jest to, że nasila się podczas wszelkich ruchów w obrębie klatki piersiowej. Pacjenci skarzą się na ból w klatce piersiowej przy skłonach, ucisku, skrętach oraz zgięciach kręgosłupa. Charakterystyczne dla nerwobólu międzyżebrowego jest to, że nawet niewielki ucisk wzdłuż przebiegu nerwów nasila dolegliwości. Ból nasila się również podczas wdechu, kaszlu i kichania.

Nie zawsze ból w klatce piersiowej jest spowodowany podrażnieniem nerwu lub zapaleniem korzeni rdzeniowych. Dolegliwości mogą być pozostałością po złamaniu żebra lub po półpaścu. Jeżeli ból pojawia się z tych przyczyn, to może on utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy.

Przyczyny nerwobólu międzyżebrowego

Nerwoból międzyżebrowy pojawia się z powodu wcześniejszych przebytych urazów i złamań w obrębie żeber. Przyczyną są też uciski na nerwy, spowodowane np. nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa, np. choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatia skolioza. Wśród przyczyn nerwobólów w klatce piersiowej wymienia się również tzw. przewianie, które podrażnia nerwy.

Przyczyną dolegliwości może być, co już wcześniej zostało wspomniane, półpasiec. Jest to nerwoból poherpetyczny i jest on najczęstszym powikłaniem półpaśca. Występuje on u około 20-50% pacjentów. Im starszy chory, tym większe ryzyko pojawienia się tego powikłania. O tym powikłaniu możemy mówić, jeżeli ból utrzymuje się więcej niż 30 dni od początku choroby albo pojawił się ponownie po 4 tygodniach. Źródło

Przyczyną nerwobólu międzyżebrowego może być również uszkodzenie nerwów przez alkohol, niedobór witaminy z grupy B (mają one wpływ na sprawne funkcjonowanie układu nerwowego), a także zatrucie lekami. Dolegliwości mogą być również powikłaniem zatrucia tlenkiem węgla.

Wśród chorób mogących powodować nerwobóle międzyżebrowe wymienia się również: cukrzycę, mocznicę, toczeń rumieniowaty układowy, guzkowate zapalenie tętnic, osteoporozę, niedoczynność tarczycy.

Nerwoból międzyżebrowy czy objaw poprzedzający zawał serca?

Ból w klatce piersiowej może być objawem poważnych chorób zagrażających życiu. W jaki sposób więc twierdzić, że dolegliwości pojawiające się w tej okolicy są nerwobólami, a nie są to objawy choroby serca? Dolegliwości bólowe w okolicy żeber mogą być zwiastunem nie tylko zawału serca ale w ten sposób mogą manifestować się również zapalenie osierdzia oraz rozwarstwienie aorty. Co więcej ból w klatce piersiowej może być objawem nie tylko chorób związanych z układem krążenia. Może on pochodzić od opłucnej lub płuc, a także może oznaczać refluks żołądkowo-przełykowy. Każda z tych chorób może się objawiać bólem w klatce piersiowej, jednak charakterystyka tego bólu w każdym przypadku jest inna. Wyeliminować wyżej wymienione choroby jako przyczynę bólu w klatce piersiowej można podczas wizyty w gabinecie lekarskim, często wystarczy jedynie wywiad lekarza z pacjentem, który opisze charakterystykę bólu.

Warto zaznaczyć, że ból klatki piersiowej, który nasila się wyraźnie przy skłonach, skrętach i uciskaniu palcami, bardzo rzadko pochodzi z narządów wewnętrznych klatki piersiowej, a w szczególności bardzo rzadko jest to objaw niedokrwienia sercowego. Warto jest również podkreślić, że nie każdy ból w lewej części klatki piersiowej musi mieć pochodzenie wieńcowe, szczególnie w czasach, w których powszechnie obserwuje się wady postawy.

Ból będący objawem zawału serca jest gniotący i często promieniuje do żuchwy i lewego barku. Dodatkowo bólowi towarzyszy czesto m.in. bladość oraz zlewne poty.

Leczenie nerwobólu miedzyżebrowego

Najczęściej nerwoból międzyżebrowy przemija samoistnie. Są jednak przypadki bólów nawracających. Wtedy przede wszystkim należy zdiagnozować przyczynę i leczyć chorobę podstawową.

Gdy ból jest bardzo dokuczliwy stosuje się leczenie środkami przeciwbólowymi oraz rozkurczającymi. W zwalczaniu nerwobólu pomocne są również środki rozgrzewające w postaci różnych nacierań. Stosuje się również plastry na bolącą okolicę.

Ważne w procesie leczenia nerwobólu miedzyżebrowego jest dbanie o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin z grupy B. Najważniejsze w kontekście wpływu na układ nerwowy są witaminy B6 oraz B12.

Polecamy:

W zwalczaniu bólu stosowane są również działania fizjoterapeutyczne (akupresura, akupunktura, przezskórna stymulacja nerwów, jonoforeza). Pomocne w zwalczaniu nerwobólu miedzyżebrowego może okazać się ziołolecznictwo. Najczęściej stosuje się zioła w postaci: kory wierzby, czarnego bzu oraz rumianku szlachetnego.

Objawy złamania żeber

Złamanie żeber zwykle zdarza się u osób starszych, jednakże czasami tego typu urazy zdarzają się też u młodych ludzi na skutek nieszczęśliwych wypadków. W sytuacjach, kiedy złamaniom nie towarzyszą uszkodzenia płuc i naczyń międzyżebrowych, leczenie przebiega bez powikłań.... czytaj więcej

Objawy zapalenia nerwu przedsionkowego

Istnieje wiele chorób o których mamy niewielkie pojęcie, gdyż nie są często spotykane lub też występują u osób będących w innym wieku niż my. Do specyficznych schorzeń można zaliczyć zapalenie nerwu przedsionkowego, które mimo że dotyczy ucha wewnętrznego, to jego objawy mają z nim niewielki związek.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy