Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objaw Babińskiego

Objawy Babińskiego został po raz pierwszy opisany w 1896 roku przez francuskiego neurologa pochodzenia polskiego Józefa Babińskiego. Obecnie jest to jeden z najważniejszych objawów neurologicznych, które świadczą o uszkodzeniu części układu nerwowego kontrolującego ruchy dowolne i postawę ciała.

Co to jest objaw Babińskiego?

Objaw Babińskiego to reakcja na podrażnienie podeszwy stopy. Do wykonania badanie nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia. Do sprawdzenia czy objaw występuje wystarczą zwykłe klucze. Osoba przeprowadzająca badanie podrażnia boczną krawędź podeszwy stopy w taki sposób, aby nie wywołać bólu u osoby badanej. Jest to ruch ciągły począwszy od pięty a skończywszy  w rejonie małego palca stopy.

Dodatni objaw Babińskiego stwierdza się, kiedy paluch stopy (duży palec) odruchowo wygina się grzbietowo. Oznacza to, że paluch wygina się do góry. Pozostałe palce mogą (choć nie zawsze mamy z tym do czynienia) odginać się wachlarzowo - tzw. objaw wachlarza. Dodatni objaw Babińskiego może pojawić się w jednej lub dwóch stopach.

W sytuacji gdy podrażnienie bocznej krawędzi stopy nie wywołuje odgięcia grzbietowego palucha, wtedy mówimy o ujemnym objawie Babińskiego. Naturalna reakcja na tego typu bodźce podczas badania to wygięcie się w dół wszystkich pięciu palców stopy.

Objaw Babińskiego u dzieci

Opisane powyżej reakcje na podrażnienie podeszwy stopy nie zawsze świadczą o chorobie neurologicznej. Objaw Babińskiego może być również fizjologiczny. Z taką sytuacją mamy do czynienie u dzieci do drugiego roku życia. Niektóre źródła informują, że o patologicznym objawie Babińskiego możemy mówić dopiero po trzecim roku życia. U noworodków objaw Babińskiego jest jednym z wielu odruchów, które w miarę rozwoju układu nerwowego zanikają.

Przyczyny i leczenie objawu Babińskiego

Przyczyną objawu Babińskiego jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Objaw ten świadczy o uszkodzeniu dróg unerwiających mięśnie. W tym przypadku jest to nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego korowo-rdzeniowego.

Objaw Babińskiego nie jest szkodliwy, to znaczy nie utrudnia życia pacjentowi i nie powoduje negatywnych skutków dla organizmu. Jest to tylko manifestacja choroby i zniknie dopiero wówczas, kiedy podejmie się leczenie schorzenia, które jest źródłem pojawienia się objawu. Po stwierdzeniu przez lekarza objawu Babińskiego dokonuje się kolejnych badań diagnostycznych, aby wykryć chorobę, która stoi za uszkodzeniem układu nerwowego. Zazwyczaj są to takie choroby, jak:  stwardnienie rozsiane, urazy mózgu, stwardnienie zanikowe boczne, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, udary, uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Objaw Raynauda - blednięcie palców rąk lub stóp

Blednięcie palców rąk lub stóp ma charakter napadowy, co oznacza, że pojawia się nagle. Blednięcie pojawia się pod wpływem zimna, emocji lub bez przyczyny. Objaw Raynauda może dotyczyć (rzadko) również nosa i małżowin usznych. Objaw Raynauda, który pojawił się bez uchwytnej przyczyny (jest to 80% przypadków) nazywany jest pierwot... czytaj więcej

Objawy zakażenia ośrodkowego układu nerwowego

Zakażenie ośrodkowego układu nerwowego może być przyczyną  nie tylko wielu powikłań zdrowotnych, lecz także doprowadzić do śmierci. Tylko bezzwłoczne podjęcie leczenia może zapobiec rozwojowi infekcji. Dlatego też warto zapoznać się z objawami zakażanie OUN.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy