Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Afazji

Według definicyjnego ujęcia, afazja jest chorobą, która wskutek udaru mózgu czy czaszki, może doprowadzić do zaburzenia mowy, u osób, które przed udarem, doskonale opanowały tą umiejętność.

Zobacz również opis choroby: Afazja

 

Problemy z psychiką

Oprócz trudności lub zaniku mowy, zdolności pisania i czytania, u chorego może wystąpić problem z obserwacją otoczenia, świadomością akcji, koncentracji i pamięci. Osoby z afazją inaczej reagują niż przed wypadkiem - wolniej. Dzieje się tak, ponieważ podczas udarów/wylewów krążenie krwi jest przerwane i komórki umierają. Po regeneracji mózgu pozostaje w nim blizna, prowadząca do chwilowych spięć, które mogą spowodować chwilowe utraty przytomności czy trudności z oddychaniem. Osoba taka ma problem z rozumieniem języka i wysławianiem się, dlatego też otoczenie chorego, musi uzbroić się w cierpliwość, żeby dać bliskiemu szansę, żeby mógł się w miarę swobodnie i w pełni wypowiedzieć, nawet jeżeli zajmie mu to więcej czasu niż osobie zdrowej. Choroba ta może przyczynić się do wystąpienia stanów depresyjnych, z powodu niekomfortowego samopoczucia i poczucia, że inni nas nie rozumieją. Często występuje także problem z kontrolowaniem emocji (niekontrolowane wybuchy śmiechu, płaczu etc.). U chorego można także zauważyć nachodzące go myśli samobójcze. Bardzo często zaczynają wątpić w skuteczność terapii, są negatywnie nastawieni do wszystkiego. Popadają w duże skrajności ? labilność uczuć.

Problemy ze wzrokiem

>Może dojść do utraty połowy pola widzenia. Po stronie ciała, która nie doznała paraliżu, widzą normalnie.

Problemy ruchowe

Częstym objawem są także częściowe zaburzenia ruchów tzw. niedowłady. Bardzo poważnym objawem jest apraksja. Jednym z jej objawów jest brak możliwości zrealizowania ruchu, który był wcześniej zaplanowany. Chory pomija istotne informacje, bądź dodaje zbędne informacje.  Osoby z apraksją mają problem z wykonywaniem precyzyjnych ruchów, dodatkowo są one niezgrabne i niepewne. Poważnym skutkiem apraksji jest także fakt, że chory mimo że wie jak daną czynność wykonać, nie może tego zrobić. Nawet instruowanie go może nie odnieść oczekiwanych efektów. Chorzy mają problemy z podstawowymi czynnościami tj. nawet ubieranie się, jedzenie. Poważną oznaką jest właśnie problem z jedzeniem i piciem, ponieważ paraliżowi mogą ulegać mięśnie przełyku. U osoby z afazją mogą wystąpić problemy z czuciem, bólem, a nawet reagowaniem na temperatury. Mają problemy z orientacją przestrzenną, nawet w obrębie ich własnego ciała.

Problemy z językiem

Dojść może także do akalkulii czyli zaburzenia powodującego problemy z liczeniem.  Kolejno przy afazji dochodzi do dysfazji, którą cechuje brak możliwości koordynowania swoich słów. Osoby chore cierpią na brak możliwości rozumienia języka i tworzą niezrozumiałe dla otoczenia zdania. Często także nie mogą znaleźć odpowiednich słów, aby wyrazić to co chciałyby przekazać reszcie. W kwestii wypowiedzi, występuje także problem z odpowiednią odmianą słów, agramatyka. Warto wspomnieć o tym, że osoby, które cierpią na afazję, nie tracą swoich zdolności intelektualnych. Czasami jednak tak są odbierani przez ich środowisko, dlatego nie wolno traktować ich jako osób cierpiących na jakieś niedorozwinięcia umysłowe. Chorzy ma problem z nazywaniem doskonale mu znanych przedmiotów. Afazji towarzyszyć może także aleksja objawiającą się niemożnością czytania., związana z wystąpieniem udaru mózgu.

Objawy afazji u dziecka

Afazja może dotknąć także dzieci, na skutek przebytej odry, ospy czy krztuśca. Jako, że nie wszystkie zdolności zostały jeszcze wykształcone, u dziecka można zaobserwować mniejsze zróżnicowanie objawów niż u osób dorosłych. Afazja u dzieci jest zaburzeniem, które częściej ulega wycofaniu. U nienarodzonych dzieci, gdy dojdzie do zmian w mózgu, które są zbliżone do objawów afazji, mamy do czynienia z alalią. Dziecko jest dobrze rozwinięte umysłowo i charakteryzuje go prawidłowy słuch fizjologiczny. Pomimo tego, dziecko w ogóle nie mówi i jedyną możliwością porozumienia się okrzykami i gestami. Stosują bardzo dużo wyrazów dźwiękonaśladowczych i wyrazów budowanych na potrzeby własnego słownika. Nie potrafi powtarzać słów. Charakteryzuje go duża nadpobudliwość i ruchowe zahamowanie. U dzieci można zauważyć także objawy tj.:

  • jąkanie,
  • seplenienie - wada wymowy charakteryzująca się nieprawidłową wymową głosek z grupy szumiąco-syczących,
  • szeplenienie - zamienianie s na sz,
  • kappacyzm - zamienianie głoski k na głoskę t,
  • lelanie - wada wymowy, która polega na błędnym wymawianiu samogłoski l.
Marta Dudek

Zobacz również opis choroby: Afazja

Objawy zaburzenia percepcji wzrokowej

Zaburzenia percepcji wzrokowych uniemożliwiają dziecku prawidłowy rozwój i naukę podstawowych umiejętności takich jak czytanie i pisanie. Najczęściej zaburzenia pojawiają się u dzieci w wieku od 3 do 8 lat. czytaj więcej

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

Wasze dziecko uskarża się na bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Jest rozdrażnione i szybko się męczy. Dodatkowo nauka w szkole zaczyna sprawiać mu trudności. To może oznaczać objawy boreliozy, które są konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Trudności w nauce, mogą być wynikiem zaburzenia pamięci i koncentracji. Zaburzenie to m... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy