Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Agnozji

Agnozja to zespół chorobowy zaliczający się do grupy chorób neurologicznych. Polega na uszkodzeniu płatów ciemieniowych w mózgu, w efekcie czego zaburzeniu ulega prawidłowe interpretowanie i przetwarzanie bodźców napływających ze środowiska.

Zobacz również opis choroby: Agnozja

Kiedy pojawia się agnozja?

Agnozja jest wynikiem uszkodzenia płatów ciemieniowych w mózgu. Może pojawić się również w wyniku urazu, wypadku, uszkodzenia mózgu czy przebytej choroby takiej jak guz mózgu. Do uszkodzenia dochodzi najczęściej w prawej półkuli. W tej sytuacji występują zaburzenia prawidłowego odbierania bodźców. Mogą one dotyczyć dotyku, słuchu jak i wzroku. Sama choroba w zależności od rodzaju agnozji może wpływać na nieprawidłowe rozróżnianie bodźców ,czyli na przykład barw kolorów jak i obiektów. Podobnie jest w sytuacji rozpoznawania twarzy znajomych jak i niejednokrotnie twarzy samego chorego.

Jakie są objawy agnozji?

Do objawów tej choroby zaliczyć można:

 • trudności lub całkowita nieumiejętność rozpoznania obiektów przy pomocy dotyku lub wzroku,
 • nieumiejętność lub utrata zdolności rozpoznania i określenia kształtu obiektu, nawet dobrze znanego z środowiska pacjenta,
 • trudności z rozpoznaniem dźwięków i mowy,
 • brak zdolności w rozróżnianiu barw,
 • pojawiające się zaburzenia przestrzenne,
 • brak orientacji w terenie,
 • nieumiejętność w rozpoznaniu własnych części ciała oraz ich lokalizacji,
 • brak możliwości rozpoznania twarzy,
 • brak zdolności do rozpoznania więcej niż jednej twarzy w jednakowym czasie.

Rodzaje agnozji

Agnozja dzieli się na trzy główne typy chorobowe, którymi może być: agnozja wzrokowa, słuchowa lub czuciowa. W zależności od rodzaju, uszkodzeniu ulegają inne zmysły. Najczęściej występującą jest agnozja wzrokowa, do której zaliczają się takie objawy jak trudności w rozpoznaniem twarzy znajomych osób. W drugiej kolejności występuje agnozja czuciowa. W tej sytuacji dochodzi do zaburzeń braku możliwości rozpoznania obiektów, nawet tych znanych. Zazwyczaj zaburzeniu nie ulegają zdolności w rozpoznaniu wielkości obiektu. Z tych trzech rodzajów agnozji, rzadziej występująca jest słuchowa. Dochodzi w niej do zaburzeń mowy i rozpoznawania dźwięków.

Diagnostyka agnozji

Objawy agnozji są dość specyficzne, więc w przypadku pojawiania się tego typu zaburzeń, należy zgłosić się do specjalisty. Najpierw jednak trzeba porozmawiać na temat objawów z osobami bliskimi, czyli krewnymi i rodziną. Po czym wywiad przeprowadzi również lekarz, który dzięki zebranym materiałom, wybierze metodę leczenia. W tym wywiadzie znajdują się również specjalne techniki, które pomogą ustalić czy pojawiają się trudności u pacjenta z odczytywaniem i prawidłową interpretacją bodźców czuciowych, wzrokowych czy słuchowych. Wtedy pojawić się może pierwsza diagnoza mówiąca o rozpoznaniu agnozji. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz może zalecić wykonanie badania takiego jak:

 • tomografia komputerowa,
 • ultrasonografia dopplerowska,
 • jądrowy rezonans magnetyczny.

Leczenie agnozji

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, dopiera się odpowiedni sposób leczenia. W łagodnym stadium, lekarze często decydują się na metodę leczenia farmakologicznego. Stosowane są wtedy preparaty z melatoniną czy miłorzębem japoński. W innych przypadkach, gdzie choroba może być bardziej rozwinięta a uszkodzeniu mogły zostać między innymi do zaburzeń mowy, leczenie może wymagać specjalnej terapii logopedycznej a w ostateczności, gdy choroba spowodowana jest nowotworem mózgu, ostatecznością może okazać się zabieg chirurgiczny.

Damian Nowaczek

Zobacz również opis choroby: Agnozja

Objawy zaburzenia czucia

Przyczyn zaburzenia czucia moze być wiele. Zaburzenie to wynika z dysfunkcji receptorów czuciowych umiejscowionych w różnych miejscach na ciele człowieka. Zwykle przyczyn tego schorzenia upatruje się w chorobach neurologicznych, które są bardzo zróżnicowane.... czytaj więcej

Centrum mowy nie znajduje się tam, gdzie uważaliśmy

W mózgu, centrum mowy wcale nie jest usytuowane w tym miejscu, o którym naukowcy myśleli od końca XIX wieku. Odkrycie, podane do publicznej wiadomości przez zespół badaczy amerykańskich, może bardzo znacznie podburzyć podwaliny neurologii.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy