Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Agnozji

Agnozja to zespół chorobowy zaliczający się do grupy chorób neurologicznych. Polega na uszkodzeniu płatów ciemieniowych w mózgu, w efekcie czego zaburzeniu ulega prawidłowe interpretowanie i przetwarzanie bodźców napływających ze środowiska.

Zobacz również opis choroby: Agnozja

Kiedy pojawia się agnozja?

Agnozja jest wynikiem uszkodzenia płatów ciemieniowych w mózgu. Może pojawić się również w wyniku urazu, wypadku, uszkodzenia mózgu czy przebytej choroby takiej jak guz mózgu. Do uszkodzenia dochodzi najczęściej w prawej półkuli. W tej sytuacji występują zaburzenia prawidłowego odbierania bodźców. Mogą one dotyczyć dotyku, słuchu jak i wzroku. Sama choroba w zależności od rodzaju agnozji może wpływać na nieprawidłowe rozróżnianie bodźców ,czyli na przykład barw kolorów jak i obiektów. Podobnie jest w sytuacji rozpoznawania twarzy znajomych jak i niejednokrotnie twarzy samego chorego.

Jakie są objawy agnozji?

Do objawów tej choroby zaliczyć można:

 • trudności lub całkowita nieumiejętność rozpoznania obiektów przy pomocy dotyku lub wzroku,
 • nieumiejętność lub utrata zdolności rozpoznania i określenia kształtu obiektu, nawet dobrze znanego z środowiska pacjenta,
 • trudności z rozpoznaniem dźwięków i mowy,
 • brak zdolności w rozróżnianiu barw,
 • pojawiające się zaburzenia przestrzenne,
 • brak orientacji w terenie,
 • nieumiejętność w rozpoznaniu własnych części ciała oraz ich lokalizacji,
 • brak możliwości rozpoznania twarzy,
 • brak zdolności do rozpoznania więcej niż jednej twarzy w jednakowym czasie.

Rodzaje agnozji

Agnozja dzieli się na trzy główne typy chorobowe, którymi może być: agnozja wzrokowa, słuchowa lub czuciowa. W zależności od rodzaju, uszkodzeniu ulegają inne zmysły. Najczęściej występującą jest agnozja wzrokowa, do której zaliczają się takie objawy jak trudności w rozpoznaniem twarzy znajomych osób. W drugiej kolejności występuje agnozja czuciowa. W tej sytuacji dochodzi do zaburzeń braku możliwości rozpoznania obiektów, nawet tych znanych. Zazwyczaj zaburzeniu nie ulegają zdolności w rozpoznaniu wielkości obiektu. Z tych trzech rodzajów agnozji, rzadziej występująca jest słuchowa. Dochodzi w niej do zaburzeń mowy i rozpoznawania dźwięków.

Diagnostyka agnozji

Objawy agnozji są dość specyficzne, więc w przypadku pojawiania się tego typu zaburzeń, należy zgłosić się do specjalisty. Najpierw jednak trzeba porozmawiać na temat objawów z osobami bliskimi, czyli krewnymi i rodziną. Po czym wywiad przeprowadzi również lekarz, który dzięki zebranym materiałom, wybierze metodę leczenia. W tym wywiadzie znajdują się również specjalne techniki, które pomogą ustalić czy pojawiają się trudności u pacjenta z odczytywaniem i prawidłową interpretacją bodźców czuciowych, wzrokowych czy słuchowych. Wtedy pojawić się może pierwsza diagnoza mówiąca o rozpoznaniu agnozji. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz może zalecić wykonanie badania takiego jak:

 • tomografia komputerowa,
 • ultrasonografia dopplerowska,
 • jądrowy rezonans magnetyczny.

Leczenie agnozji

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, dopiera się odpowiedni sposób leczenia. W łagodnym stadium, lekarze często decydują się na metodę leczenia farmakologicznego. Stosowane są wtedy preparaty z melatoniną czy miłorzębem japoński. W innych przypadkach, gdzie choroba może być bardziej rozwinięta a uszkodzeniu mogły zostać między innymi do zaburzeń mowy, leczenie może wymagać specjalnej terapii logopedycznej a w ostateczności, gdy choroba spowodowana jest nowotworem mózgu, ostatecznością może okazać się zabieg chirurgiczny.

Damian Nowaczek

Zobacz również opis choroby: Agnozja

Objawy zaburzenia czucia

Przyczyn zaburzenia czucia moze być wiele. Zaburzenie to wynika z dysfunkcji receptorów czuciowych umiejscowionych w różnych miejscach na ciele człowieka. Zwykle przyczyn tego schorzenia upatruje się w chorobach neurologicznych, które są bardzo zróżnicowane.... czytaj więcej

Centrum mowy nie znajduje się tam, gdzie uważaliśmy

W mózgu, centrum mowy wcale nie jest usytuowane w tym miejscu, o którym naukowcy myśleli od końca XIX wieku. Odkrycie, podane do publicznej wiadomości przez zespół badaczy amerykańskich, może bardzo znacznie podburzyć podwaliny neurologii.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy