Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chorób mózgu

Mózg stanowi część ośrodkowego układu nerwowego leżącą w czaszce. Jest on najbardziej złożonym narządem w organizmie ludzkim i odpowiedzialny jest za jego prawidłowe funkcjonowanie.

Zobacz również opis choroby: Choroby mózgu

Tętniak mózgu

Wykrycia tętniaka mózgu bardzo często następuje przypadkowo, przy okazji innych badań. Dzieje się tak, ponieważ tętniak nie daje żadnych symptomów, nie wpływa na nasze samopoczucie. Zmieniając swój rozmiar uciska nerw, co może powodować np. zaburzenia widzenia, opadanie powiek lub powiększenie się jednej źrenicy. Wyraźne i silne objawy pojawiają się, kiedy dochodzi do pęknięcia. Chory może odczuwać nudności, światłowstręt, mocny ból głowy, sztywność karku, a nawet może dojść do utraty świadomości.

Objawów nie można lekceważyć, nawet jeśli zauważymy, że ustępują. Każde pęknięcie tętniaka bez względu na jego wielkość i rozmieszczenie  może być bezpośrednim zagrożeniem życia.

Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona objawia się przede wszystkim drżeniem spoczynkowym, które nasila się pod wpływem emocji. Ponadto pojawia się sztywność, czyli wzmożenie napięcia mięśniowego, dla którego charakterystyczna jest przygarbiona sylwetka. Symptomem choroby Parkinsona jest także zaburzenie odruchów postawnych oraz bradykinezja (spowolnienie ruchowe).

Charakterystyczne dla tej choroby są także zaburzenia mowy, objawy wegetatywne, np. ślinotok zaparcia, napadowa potliwość oraz zaburzenia funkcji poznawczych. U większości chorych pojawiają się także objawy psychiczne ? wahania nastroju i nadwrażliwość.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Przy kleszczowym zapaleniu mózgu objawy pojawiają się kilka, a nawet kilkanaście dni od zakażenia. Podobne są do grypy; chory odczuwa ból głowy, mięśni, uczucie ogólnego rozbicia oraz gorączkę. Stan ten trwa około tygodnia, potem może się rozwinąć w zapalenia mózgu u dorosłych lub zapalenie opon mózgowo rdzeniowych u dzieci i młodzieży, lub objawy całkiem ustąpią.

W przypadku zapalenia mózgu pojawiają się wymioty, nudności, bóle głowy, drgawki i niedowłady, zaburzenia orientacji, porażenie mięśni, utrata świadomości, utrata przytomności a nawet śpiączka. Kleszczowe zapalenie mózgu może pozostawić po sobie trwałe następstwa neurologiczne.

Choroba Alzheimera

Objawy choroby Alzheimera można zaobserwować po latach trwania zmian w mózgu patologicznego procesu. Dzieje się to kiedy około 70% neuronów zostało utraconych, istotnych dla procesów pamięciowych. Do głównych symptomów choroby należą zaburzenia pamięci krótkotrwałej, utrata orientacji w czasie i przestrzeni, brak precyzyjności języka oraz ograniczenie podejmowania decyzji i zdolności oceny.

Ponadto pojawiają się trudności w myśleniu abstrakcyjnym; chory traci zdolność do rozumienia na przykład specjalnych świat, czy znaczenia liczb. Częstym objawem jest także przekładanie przedmiotów w nieodpowiednie miejsca, zmiany osobowości, wahania nastrojów bez wyraźnej przyczyny oraz utrata aktywności. Wielu chorych traci także zdolność do wykonywania codziennych czynności.

Udar mózgu

Objawy mówiące o udarze mózgu są bardzo charakterystyczne, jednak mimo to nie łatwo je od razu rozpoznać. Udar mózgu polega na uszkodzeniu komórki któregoś z ośrodków mózgu kierujących układem ruchu, czucia lub mowy. Może to doprowadzić do niedowładu, paraliżu lub kłopotów z mową. Udar mózgu w lewej powoduje zaburzenia po prawej stronie ciała i na odwrót.

Do najczęściej wymienianych objawów udaru mózgu należą:

  • Niewyraźne mówienie, wręcz bełkotanie
  • Silny ból głowy
  • Zaburzenia widzenia
  • Drętwienie kończyn z jednej strony ciała

Zobacz również opis choroby: Choroby mózgu

Objawy raka mózgu

Obecność guza mózgu oraz jego objawy są uwarunkowane przez jego rodzaje oraz umiejscowienie. Objawy związane z nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym są różne od objawów ogniskowych, czyli zależnych od miejsca w mózgu. czytaj więcej

Objawy zawału mózgu

Zawał mózgu, a inaczej niedokrwienny udar mózg, to choroba, której objawy są zarazem bardzo specyficzne i bardzo niebezpieczne. Prowadzą do niesprawności fizycznej, a w konsekwencji nawet do śmierci. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy