Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Alzheimera

Przyczyny choroby Alzheimera nie są w pełni znane. W tej chorobie dochodzi do powolnego obumierania komórek mózgu (neuronów), gromadzenia się w tkance mózgowej w postaci płytek białka zwanego amyloidem – beta oraz pojawienie się skręconych włókien białka o nazwie tau.

Zobacz również opis choroby: Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera dotyczy przede wszystkim osób po 60 roku życia, ale nie oznacza to, że wszyscy starsi ludzie będą mieli objawy tej choroby. Bardzo dużo osób w podeszłym wieku żyje aktywnie i cieszy się zankomitą sprawnością umysłową.

Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera, np. wiek, dziedziczność (choroba Alzheimera dotyka częściej osób, których rodzice cierpieli na chorobę Alzheimera), płeć (kobiety częściej zapadają na tę chorobę, ponieważ dłużej żyją), niezdrowy tryb życia, urazy głowy.

Do objawów choroby alzheimera zaliczamy:
1. Zapominanie – stopniowo traci się pamięć świeżych wydarzeń, pojawia się niezdolność do przetwarzania nowych informacji, osoby z tą chorobą kilka razy pytają o to samo, nie pamiętając, że już uzyskali odpowiedź.
2. Rutynowe czynności stają się trudne do wykonania.
3. Roztargnienie – chorzy przekładają przedmioty z miejsca na miejsce, często kładą je tam gdzie nie jest ich miejsce, np. widelec kładą do lodówki.
4. Trudności z oceną sytuacji.
5. Zaburzenia orientacji.
6. Wahania nastroju – są bardzo szybkie, chory może w ułamku sekundy zmienić się z zadowolonego w agresywnego.
7. Myślenie staje się problemem, np. mając telefon w ręce nie wiedzą co z nim zrobić.
8. Zmiana osobowości – chory może się zachowywać nieadekwatnie do sytuacji.
9. Brak napędu – małe zainteresowanie ludźmi, hobby.

Z myślą o złagodzeniu objawów zmian w zachowaniu się chorych przepisuje się leki uspokajające, przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne. Natomiast w leczeniu choroby Alzheimera stosuje się przede wszystkim leki, które nie odwracają skutków choroby, ale spowalniają jej rozwój i łagodzą objawy.

Wśród leków wyróżniamy memantynę (axura, ebixa), która chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniem przez nośnik informacji zwany glutaminianem. Lek ten zwalnia proces  utraty codziennej sprawności, jak choćby dbałość o higienę osobistą.

Innymi lekami są inhibitory esterazy cholinowej, których działanie polega na zwiększaniu stężenia acetylocholiny w mózgu. Jest to substancja chemiczna, która służy jako nośnik informacji, która odgrywa istotną rolę w skupianiu uwagi i zapamiętywaniu. Do inhibitorów esterazy cholinowej zaliczamy m.in. donepezyl (Aricept, Cogiton, Yasnal), rywastygaminę (Exelon), galantaminę (Nivalin, Reminyl).

Farmakoterapia w chorobie Alzheimera to nie wszystko. Pomocne są pewne metody wspomagania pamięci, które pozwalają zachować większą samodzielność choremu. Zmniejszeniu ryzyka choroby Alzheimera służy również zdrowy tryb życia.

Zobacz również opis choroby: Choroba Alzheimera

Objawy stłuczenia mózgu

Stłuczenie mózgu jest urazowym uszkodzeniem tkanek w mózgu. Powstaje wskutek dużej różnicy ciśnień w jamie czaszki. Wiąże się z występowaniem krwawych wybroczyn w korze mózgu i istocie białej. Stłuczenie mózgu najczęściej pojawia się w płacie czołowym i skroniowym. Rzadziej występuje na powierzchn... czytaj więcej

Ciągle zestresowani ludzie są bardziej podatni na choroby mózgu

Najnowsze badania wykazały, że przewlekły stres przez dłuższy czas, może powodować zmiany w mózgu, co może być pomocne w wyjaśnieniu, jak podwyższony poziom stresu czyni chorych bardziej podatnymi na zaburzenia nastroju i stany lękowe w późniejszych latach życia.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy