Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera, np. wiek, dziedziczność (choroba Alzheimera dotyka częściej osób, których rodzice cierpieli na chorobę Alzheimera), płeć (kobiety częściej zapadają na tę chorobę, ponieważ dłużej żyją), niezdrowy tryb życia, urazy głowy.
Do objawów choroby alzheimera zaliczamy:
1. Zapominanie – stopniowo traci się pamięć świeżych wydarzeń, pojawia się niezdolność do przetwarzania nowych informacji, osoby z tą chorobą kilka razy pytają o to samo, nie pamiętając, że już uzyskali odpowiedź.
2. Rutynowe czynności stają się trudne do wykonania.
3. Roztargnienie – chorzy przekładają przedmioty z miejsca na miejsce, często kładą je tam gdzie nie jest ich miejsce, np. widelec kładą do lodówki.
4. Trudności z oceną sytuacji.
5. Zaburzenia orientacji.
6. Wahania nastroju – są bardzo szybkie, chory może w ułamku sekundy zmienić się z zadowolonego w agresywnego.
7. Myślenie staje się problemem, np. mając telefon w ręce nie wiedzą co z nim zrobić.
8. Zmiana osobowości – chory może się zachowywać nieadekwatnie do sytuacji.
9. Brak napędu – małe zainteresowanie ludźmi, hobby.
Wśród leków wyróżniamy memantynę (axura, ebixa), która chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniem przez nośnik informacji zwany glutaminianem. Lek ten zwalnia proces utraty codziennej sprawności, jak choćby dbałość o higienę osobistą.
Innymi lekami są inhibitory esterazy cholinowej, których działanie polega na zwiększaniu stężenia acetylocholiny w mózgu. Jest to substancja chemiczna, która służy jako nośnik informacji, która odgrywa istotną rolę w skupianiu uwagi i zapamiętywaniu. Do inhibitorów esterazy cholinowej zaliczamy m.in. donepezyl (Aricept, Cogiton, Yasnal), rywastygaminę (Exelon), galantaminę (Nivalin, Reminyl).
Farmakoterapia w chorobie Alzheimera to nie wszystko. Pomocne są pewne metody wspomagania pamięci, które pozwalają zachować większą samodzielność choremu. Zmniejszeniu ryzyka choroby Alzheimera służy również zdrowy tryb życia.
Zobacz również opis choroby: Choroba Alzheimera
Objawy stłuczenia mózgu
Stłuczenie mózgu jest urazowym uszkodzeniem tkanek w mózgu. Powstaje wskutek dużej różnicy ciśnień w jamie czaszki. Wiąże się z występowaniem krwawych wybroczyn w korze mózgu i istocie białej. Stłuczenie mózgu najczęściej pojawia się w płacie czołowym i skroniowym. Rzadziej występuje na powierzchn... czytaj więcej
Ciągle zestresowani ludzie są bardziej podatni na choroby mózgu
Najnowsze badania wykazały, że przewlekły stres przez dłuższy czas, może powodować zmiany w mózgu, co może być pomocne w wyjaśnieniu, jak podwyższony poziom stresu czyni chorych bardziej podatnymi na zaburzenia nastroju i stany lękowe w późniejszych latach życia.... czytaj więcej
Brak komentarzy