Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Erdheima - Chestera

Choroba Erdheima – Chestera, inaczej zwana histiocytozą złośliwą, jest niezwykle rzadka. Bez odpowiedniego leczenia działa destrukcyjnie na cały organizm, hamując pracę wszystkich narządów wewnętrznych. Początek choroby przypada zazwyczaj na wiek średni (średnia wieku zachorowania to 53 lata).

Zobacz również opis choroby: Choroba Erdheima - Chestera

W przebiegu choroby obserwuje się nacieki z obładowanych lipidami makrofagów, wielojądrowe komórki olbrzymie i naciek zapalny z limfocytów i histiocytów w szpiku kostnym, a także uogólnione stwardnienie kości długich.

Historia

Pierwszy udokumentowany przypadek zachorowania odnotowany jest na rok 1930, a choroba zawdzięcza swoją nazwę dwóm patologom, Austriakowi J. Erdheimowi i Amerykaninowi W. Chesterowi, którzy którzy go zdiagnozowali. Od pierwotnego orzeczenia choroby opisano zaledwie około 100 przypadków zachorowań, a samą dolegliwość bardzo ciężko rozpoznać.

Objawy


Przyczyna choroby nie jest jednak znana, a tak rzadka forma histiocytozy jest niezmiernie trudna do zdiagnozowania. Bardzo często objawy przypominają te występujące np. przy chorobie nerek, zaburzeniach metabolizmu czy w podejrzeniach chłoniaka czy guza. Najczęstszymi z nich są: gorączka, bóle kości, utrata masy ciała oraz nierzadko trudności w oddychaniu. Pojawia się także ucisk rdzenia kręgowego, zmiany stanu psychicznego, napady padaczkowe i zmiany dotyczące libido.

Do innych objawów obserwowanych u osób dotkniętych chorobą należą m. in. wytrzeszcz, zmiany osteoklerotyczne w nasadach kości długich, zmiany osteolityczne w kościach płaskich, objawy neurologiczne (w tym ataksja) oraz duszność spowodowana pogrubieniem opłucnej i przegród w miąższu płucnym.

Kuracja

Ponieważ przyczyna choroby jest nieznana, niemożliwa jest jakakolwiek profilaktyka. Co więcej, choroba Erdheima-Chestera uważana jest za niemożliwą do wyleczenia. Niezbędne jest jednak podjęcie kuracji, w celu zniwelowania szkód spowodowanych przez histiocytozę i częściowoego wstrzymania jej destrukcyjnego działania na cały organizm.

Nie istnieje też jedna, wskazana metoda leczenia. Każda terapia dopasowana jest indywidualnie do pacjenta, uwzględnia jego stan zdrowotny, pojedyncze objawy oraz nasilenie choroby . Możliwości leczenia obejmują: leczenie chirurgiczne, immunoterapię, chemioterapię, cyklosporynę, radioterapię, wysokodawkową steroidoterapię, immunosupresanty czy też długotrwałą kurację antybiotykową.

Skuteczność

Skuteczność hospitalizacji jest niełatwa do oszacowania, a choroba nierzadko bywa odporna na kurację. Należy jednak pamiętać, że ECD to nie wyrok, a osoby zdiagnozowane z chorobą Erdheima-Chestera prowadzą przez lata normalne życie.

Zobacz również opis choroby: Choroba Erdheima - Chestera

Objawy niedoboru limfocytów

Gdy zmniejsza się ilość limfocytów w organizmie, następuje spadek odporności. Może on mieć charakter pierwotny (wrodzony) lub wtórny (nabyty). Jakie są jego objawy? czytaj więcej

Rak piersi: komórki tłuszczowe mają zmieniać komórki nowotworowe

Nowe badanie, które zostalo zaprezentowane ostatnio na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Kancerologicznego, pozkazuje, że komórki tłuszczowe być może są w stanie zmieniać komórki nowotworowe w piersi, czyniąc je bardziej agresywnymi. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy