Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chorób odkleszczowych

Nawet w chwilach odpoczynku – na porannym spacerze z psem, rodzinnej wycieczce w góry, czy rajdzie rowerowym przez las, musimy być świadomi zagrożeń, które nas otaczają. Mam na myśli ryzyko niesione przez niewielkie i wydawać by się mogło  stosunkowo niegroźne organizmy, czyli kleszcze.

Zobacz również opis choroby: Choroby odkleszczowe

Są kosmopolityczne, obecne na całym świecie i liczące kilkaset  gatunków. Można powiedzieć, że jest ich cała armia. Same w sobie nie muszą stanowić zagrożenia, dopóty dopóki nie zostaną same zarażone wirusami, bakteriami lub pierwotniakami… Wtedy stają się wektorami chorób i to tych najgroźniejszych dla człowieka.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że kleszcz który zaatakuje nas np. w miejskim parku jest zarażony ?

W zależności od rodzaju mikroorganizmów, które zamieszkują ślinę pajęczaka różne jest prawdopodobieństwo zakażenia. Dziś, jedną z najczęściej odnotowywanych chorób wywołaną przez te owady jest kleszczowe zapalenie mózgu. Szacuje się, że wirusami z rodziny Flaviviridae, które są przyczyną  tej konkretnej choroby zarażone jest średnio 30% kleszczy. To dużo, chociażby ze względu na to, że nie jest to jedyne schorzenie wywołane przez te zwierzęta.

Kolejną, nawet bardziej powszechną od poprzedniej chorobą odkleszczową jest borelioza. Wywoływana jest ona przez bakterie przenoszone głównie przez kleszcze z rodzaju Ixodes – endemicznych dla naszego kraju (ale także dla  północno-wschodnich stanów USA, innych o obszarów Europy Środkowej, Skandynawii i Rosji).

Innymi (zagranicznymi) chorobami powodowanymi przez kleszcze są tularemia, babejoza, gorączka Q, ehrlichioza, dur powrotny, hemoglobinuria, teilerioza, anaplazmoza, a także cały szereg gorączek: teksańska, plamista Gór Skalistych i wschodniego wybrzeża Afryki.

Dlaczego choroby wywołane przez kleszcze są groźne? Jakie są ich objawy?

Jeśli przyjrzymy się np. kleszczowemu zapaleniu mózgu to pierwsze objawy (przypominające przebiegiem zwykłą grypę) mają postać dość łagodną i pojawiają się dopiero po 10 dniach (gorączka, bóle mięśni, ogólne osłabienie ustroju). Jednakże po jakimś czasie pojawiają się poważniejsze dolegliwości neurologiczne takie jak utrata przytomności, nudności, wymioty, czy sztywność karku.

W przypadku cięższego przebiegu pojawiają się silne objawy mózgowe, móżdżkowe lub rdzeniowe. Może również dojść do wystąpienia następstw pochorobowych takich jak różnego rodzaju niedowłady, depresja, zanik mięśni lub migreny. Co gorsza nie istnieje przyczynowe leczenie tego schorzenia, dlatego warto się szczepić.

Kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych dotyka system nerwowy. Jednak przenoszone przez kleszcze mikroorganizmy mogą powodować także schorzenia ogólnoustrojowe takie jak Borelioza.

Nieleczona przebiega w trzech etapach. W pierwszym z nich objawy są ściśle zlokalizowane w jednym miejscu. Może się wtedy pojawić rumień wędrujący, czyli zaróżowiony obszar otaczający równomiernie miejsce ukąszenia. Oprócz tego do zdiagnozowania choroby konieczne jest też wystąpienie tzw. nacieku limfocytarnego, który może wystąpić w dowolnym miejscu na powierzchni skóry chorego. Ma on postać ‘banieczki’, która wypełniona jest w środku bakteriami z rodzaju Borrelia. Tego typu naciek wygląda jak odcisk i występuje w miejscach dla niego charakterystycznych, dlatego też łatwo się pomylić.
Kolejną dolegliwością z grupy  patognomonicznych jest zanikowe zapalenie skóry.

Drugi etap boreliozy stanowią infekcje rozproszone, takie jak nawracające dolegliwości stawowe, problemy z sercem oraz objawy podrażnienia lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych.

Etapem terminalnym jest cały szereg zaburzeń. W zależności od indywidualnych predyspozycji chorego można zanotować zaburzenia czucia, psychiczne, zanik pamięci, bóle mięśniowo-stawowe, uszkodzenie nerwów obwodowych oraz nieustające zmęczenie.

Ze względu na to, że najwięcej odmian chorób odkleszczowych obserwowana jest w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym, to w Polsce przeważają zachorowania na te dwa, konkretne, wyżej opisane rodzaje. 

Rocznie odnotowuje się  ok. 4 tyś zdiagnozowanych przypadków boreliozy co oznacza, że co 10 na 100 000 osób jest dotknięta tym schorzeniem. W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu liczba ta zmniejsza się do ok. 300 osób na rok.

Jednakże w ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań.   Kleszcze nie są już jedynie mieszkańcami głębokich i gęstych lasów, ale coraz częściej spotykane są w środowiskach miejskich. Dlatego też, należy zachować ostrożność, sięgać po odpowiednie szczepionki i środki odstraszające te potworne, pijące krew owady.

Autor:

Jagoda Jęczmień

Zobacz również opis choroby: Choroby odkleszczowe

Objawy rdzeniowego zaniku mięśni

Rdzeniowy zanik mięśni to choroba uwarunkowana genetycznie. W wyniku degradacji jąder przednich rdzenia kręgowego i jąder opuszki, następuje osłabienie mięśni, a także ich zanik, co przekłada się na trudności w chodzeniu, utrzymaniu właściwej postawy ciała czy mówieniu i przełykaniu.... czytaj więcej

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu należy do chorób wirusowych dotykających ośrodkowego układu nerwowego. Za wywołanie choroby odpowiedzialny jest wirus RNA należący do rodziny flawowirusów. Przedostaje się on do organizmu człowieka poprzez ukąszenie przez zakażonego kleszcza.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy