Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy gąbczastego zapalenia mózgu

Gąbczaste zwyrodnienie mózgu, zwane inaczej chorobą Creutzfeldta-Jakoba, jest chorobą śmiertelną. Nieprawidłowe cząsteczki białek zwierzęcych, inaczej priony, atakują zdrowe białka w tkankach człowieka siejąc spustoszenie i zmieniając strukturę mózgu w gąbczastą.

Zobacz również opis choroby: Gąbczaste zwyrodnienie mózgu

Choroba występuje głównie u zwierząt (zwłaszcza u krów), a dokładniej w mięsie i w żelatynie powstałej do jego spożycia. Człowiek może się zarazić poprzez zjedzenie zarażonego chorobą mięsa.

Choroba rozwija się przez długi czas – nawet kilka lat – ale kiedy już w pełni się rozwinie, doprowadza do śmierci w ciągu kilku miesięcy. Zarażenie się przebiega bezobjawowo, natomiast rozwój choroby może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Objawy

Wraz z chorobą występują zaburzenia układu nerwowego i problemy z koordynacją ruchową. Jako, że priony atakują głównie mózg, a każdy fragment tego organu odpowiada za coś innego – w zależności, gdzie białka atakują tam widać ubytki, które są w stanie doprowadzić nawet do ślepoty.

Pacjent ma duże wahania nastroju, jest apatyczny i drażliwy. Ogarnia go niepokój i nie może się skoncentrować na najprostszej czynności. Choroba powoduje bezsenność. Pojawiają się zaburzenia równowagi i niedowład kończyn. Chory traci apetyt, a co za tym idzie, znacznie spada masa jego ciała. W ciągu dnia jest senny i zmęczony. Ma problemy z poprawnym mówieniem. Pojawiają się skurcze  mięśni i ogólne otępienie. Zanikają tkanki i pojawiają się problemy ze wzrokiem.

Większość objawów towarzyszy także innym chorobom, dlatego nie od razu można zdiagnozować gąbczaste zwyrodnienie mózgu. Aby wystawić prawidłową diagnozę, trzeba udać się na specjalistyczne badania. 

Autor:

Natalia Ul

Zobacz również opis choroby: Gąbczaste zwyrodnienie mózgu

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności