Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy kiły układu nerwowego

W rozwoju przebiegu kiły tego rodzaju, jej rozpoznanie nie jest trudne, jeśli mamy do czyniania z klasycznym przypadkiem. Wyjątkiem może być bezobjawowa postać, która jest trudna do zdiagnozowania. Na szczęście, dzisiaj rzadko zdarzają sie przypadki, kiedy chory bardzo późno rozpoczyna leczenie, dlatego jest duża szansa na wyzdrowienie.

Zobacz również opis choroby: Kiła układu nerwowego

Objawy z układu nerwowego

Kiła miąższowa, to rodzaj schorzenia które charakteryzuje się zwiędnieciem rdzenia oraz porażeniem, które postępuje wraz z upływem czasu. Niesamowite jest to, że choroba ta może dopiero zostać zauważona kilkanaście lat od dnia zakażenia się bakterią krętka bladego. Więdnięcie rdzenia jest bardzo powolnym procesem, dlatego początkowe objawy często nie skłaniają zarażonego do podjęcia działań w postaci wizyty lekarskiej i zrobieniu kompletu badań. Podczas tej choroby można cierpieć na mrowienia ciała i kończyn, poczucie niedowładu, bolesność okolicy klatki piersiowej, bóle ściskające całego tułowia, a także narządów wewnętrznych, zaburzenia czucia kończyn, zaniżenie umiejętności napinania i rozluźniania mięsni, trudności w poruszaniu się po powierzchni płaskiej. Pojawiają się także zwyrodnienia stawów, kości. Może dojść do częściowej utraty zdolności widzenia, poprzez zanik nerwów i zwiotczeniu mięśni gałek oczu, możliwe jest upośledzenie innych nerwów czaszki. W innej postaci tego rodzaju kiły układu nerwowego, zdecydowanie dominują objawy psychiczne niż fizyczne. Chory odczuwa zaburzenia myślenia, kłopoty z pamięcią, nie jest w stanie wykonywać pracy umysłowej, dochodzi do stanów depresyjnych i halucynacji. Zauważa się także zaburzenia mowy.

Kiła oponowo-naczyniowa z kolei dużo szybciej opanowuje organizm. Czas jej rozwoju dochodzi do pięciu lat. Dzięki badaniu krwi, można określić zmiany zachodzące w naczyniach i oponach. Występuje zapalenie opon mózgowych, co może powodować zespół wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego, któremu towarzyszą bardzo silne bóle głowy, wymioty, mdłości. Mogą pojawić się także początki padaczki. Wtórnym objawem jest zaburzenie nerwu wzrokowego, co powoduje upośledzenie zmysłu wzroku.

Dlatego, u pacjenta pojawiają się ogniskowe objawy neurologiczne, które do złudzenia przypominać mogą udar niedokrwienny mózgu: porażenie części ciała, zaburzenia mowy, niedowidzenie.Kiła bezobjawowa nie posiada wyraźnych symptomów, najlepszą drogą diagnozy jest badanie płynu rdzeniowo ? mózgowego. Występuje wtedy podniesiony poziom białka oraz limfocytów. Zmiany następują jeszcze wcześniej ? jest to kwestia dwóch lat.

Nieleczona choroba trwa w utajeniu wiele lat. Ważna jest regularność badania swojego ciała, świadomość przy kontaktach z innymi osobami i jak najwcześniejsze zapobieganie, nawet jeśli alarm miałby okazać się fałszywy.

Magdalena Gierasińska

Zobacz również opis choroby: Kiła układu nerwowego

Wysokie ciśnienie grozi chorobą Alzheimera

Najnowsze badania sugerują, że osoby w średnim wieku, mające problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem tętna, są bardziej na rażone na uaktywnienie się w ich płynie mózgowo-rdzeniowym, biomarkerów choroby Alzheimera. czytaj więcej

Objawy kiły wrodzonej

Kiła wrodzona jest to choroba, która występuje u dzieci. Do zakażenia dochodzi poprzez bakterię krętka bladego i może to nastąpić w każdym okresie ciąży. Jednak zmiany, które są charakterystyczne dla tej choroby, można dopiero zaobserwować, gdy do zarażania doszło po 4. miesiącu ciąży. W tym czasie rozpoczął się rozwój ukł... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy