Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy korzeniowych zespołów bólowych

W obecnych czasach coraz więcej osób skarży się na częste bóle kręgosłupa. Korzeniowe zespoły bólowe zwane potocznie korzonkami pojawiają się nagle i potrafią być niezwykle dokuczliwe.

Zobacz również opis choroby: Korzeniowe zespoły bólowe

Bóle te są zazwyczaj następstwem zmian zwyrodnieniowych struktur kręgosłupa (kręgów, więzadeł, połączeń stawowych i krążków międzykręgowych) oraz procesów infekcyjno-zapalnych i nowotworowych.

Mogą być również spowodowane takimi czynnikami jak otyłość, mała aktywność ruchowa, uszkodzenie krążka międzykręgowego czyli dysku oraz intensywne ćwiczenia lub trening bez uprzedniej rozgrzewki.

W zależności od umiejscowienia bólu korzeniowego kręgosłupa wyróżniamy rwę ramienną (barkową), kulszową oraz nerwobóle międzyżebrowe.

Najczęstsze objawy korzeniowych zespołów bólowych to:

  • w przypadku rwy ramiennej - ból promieniujący od szyi do barku, ramienia i dalej wzdłuż ręki, mogą występować też przykurcze mięśni, niedowłady kończyn i parestezje (uczucie mrowienia lub drętwienia), choć dolegliwości mogą obejmować także plecy i klatkę piersiową; występuje najczęściej u starszych osób i nasila się przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności.
  • w przypadku rwy kulszowej - jest ona określana jako nagły ból pojawiający się w okolicy lędźwi, który promieniuje w kierunku pośladków, tylnej strony ud, łydek i czasem aż do stóp; oprócz bólu występuje również osłabienie albo zanik mięśni, drętwienie wymienionych wyżej części ciała, przykurcze, zaburzenia zwieraczy pęcherza moczowego oraz/lub odbytu, zaburzenia czynności seksualnych, a także charakterystyczny ból nasilający się przy podnoszeniu nogi w pozycji leżącej oraz przy pochylaniu się
  • w przypadku nerwobóli międzyżebrowych - ból ten objawia się jako dyskomfort w okolicach klatki piersiowej, zwykle jest opisywany jako ostry, przeszywający, czasem określany też jako kopnięcie prądem, mogą również występować zaburzenia czucia, mrowienie i drętwienie; dolegliwości te mogą nasilać się podczas kaszlu, śmiechu, głębokiego wdechu lub wysiłku fizycznego; za ich przyczynę uznaje się uciski lub uszkodzenia nerwu, stan zapalny czy uraz, a niekiedy mogą być wywołane przez leki stosowane przy chorobach: półpaścu, cukrzycy, boreliozie i toczniu rumieniowatym. Nerwobóle międzyżebrowe często dotyczą osób młodych.

Kinga Siedlik

Zobacz również opis choroby: Korzeniowe zespoły bólowe

Objawy ostrych zespołów wieńcowych

Ostre zespoły wieńcowe to grupa schorzeń cechująca się zmianami w układzie krążenia, których wspólną cechą jest znaczne ograniczenie lub ustanie przepływu w tętnicach wieńcowych. Najczęstszą przyczyną tych zaburzeń  jest zakrzep powstający w miejscu pęknięcia blaszki miażdżycowej.... czytaj więcej

Objawy rwy barkowej

Rwa barkowa najczęściej spowodowana jest zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa w odcinku szyjnym. Zaliczana jest (podobnie jak rwa kulszowa) do korzeniowych zespołów bólowych. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy