Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy korzeniowych zespołów bólowych

W obecnych czasach coraz więcej osób skarży się na częste bóle kręgosłupa. Korzeniowe zespoły bólowe zwane potocznie korzonkami pojawiają się nagle i potrafią być niezwykle dokuczliwe.

Zobacz również opis choroby: Korzeniowe zespoły bólowe

Bóle te są zazwyczaj następstwem zmian zwyrodnieniowych struktur kręgosłupa (kręgów, więzadeł, połączeń stawowych i krążków międzykręgowych) oraz procesów infekcyjno-zapalnych i nowotworowych.

Mogą być również spowodowane takimi czynnikami jak otyłość, mała aktywność ruchowa, uszkodzenie krążka międzykręgowego czyli dysku oraz intensywne ćwiczenia lub trening bez uprzedniej rozgrzewki.

W zależności od umiejscowienia bólu korzeniowego kręgosłupa wyróżniamy rwę ramienną (barkową), kulszową oraz nerwobóle międzyżebrowe.

Najczęstsze objawy korzeniowych zespołów bólowych to:

  • w przypadku rwy ramiennej - ból promieniujący od szyi do barku, ramienia i dalej wzdłuż ręki, mogą występować też przykurcze mięśni, niedowłady kończyn i parestezje (uczucie mrowienia lub drętwienia), choć dolegliwości mogą obejmować także plecy i klatkę piersiową; występuje najczęściej u starszych osób i nasila się przy wykonywaniu jakichkolwiek czynności.
  • w przypadku rwy kulszowej - jest ona określana jako nagły ból pojawiający się w okolicy lędźwi, który promieniuje w kierunku pośladków, tylnej strony ud, łydek i czasem aż do stóp; oprócz bólu występuje również osłabienie albo zanik mięśni, drętwienie wymienionych wyżej części ciała, przykurcze, zaburzenia zwieraczy pęcherza moczowego oraz/lub odbytu, zaburzenia czynności seksualnych, a także charakterystyczny ból nasilający się przy podnoszeniu nogi w pozycji leżącej oraz przy pochylaniu się
  • w przypadku nerwobóli międzyżebrowych - ból ten objawia się jako dyskomfort w okolicach klatki piersiowej, zwykle jest opisywany jako ostry, przeszywający, czasem określany też jako kopnięcie prądem, mogą również występować zaburzenia czucia, mrowienie i drętwienie; dolegliwości te mogą nasilać się podczas kaszlu, śmiechu, głębokiego wdechu lub wysiłku fizycznego; za ich przyczynę uznaje się uciski lub uszkodzenia nerwu, stan zapalny czy uraz, a niekiedy mogą być wywołane przez leki stosowane przy chorobach: półpaścu, cukrzycy, boreliozie i toczniu rumieniowatym. Nerwobóle międzyżebrowe często dotyczą osób młodych.

Kinga Siedlik

Zobacz również opis choroby: Korzeniowe zespoły bólowe

Objawy ostrych zespołów wieńcowych

Ostre zespoły wieńcowe to grupa schorzeń cechująca się zmianami w układzie krążenia, których wspólną cechą jest znaczne ograniczenie lub ustanie przepływu w tętnicach wieńcowych. Najczęstszą przyczyną tych zaburzeń  jest zakrzep powstający w miejscu pęknięcia blaszki miażdżycowej.... czytaj więcej

Objawy rwy barkowej

Rwa barkowa najczęściej spowodowana jest zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa w odcinku szyjnym. Zaliczana jest (podobnie jak rwa kulszowa) do korzeniowych zespołów bólowych. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności