Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy meningokokowego zapalenia opon mózgowych

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych to bardzo poważna choroba dotykająca opony mózgowe oraz rdzeń kręgowy. Choroba objawia się jako infekcja.

Zobacz również opis choroby: Meningokokowe zapalenie opon mózgowych

Do zapalenia wirusowego opon mózgowo-rdzeniowych dochodzi najczęściej późną wiosną lub latem, Stosunkowo rzadko zdarza się, że infekcja pojawia się w trakcje zimy albo jesieni.

Wystąpienie tej choroby jest odnotowywane dość rzadko, aczkolwiek może mieć bardzo groźne dla zdrowia i życia skutki.

Według statystyk najwięcej przypadków pacjentów, u których wystąpiła infekcja, odnotowano w Stanach Zjednoczonych.

Szacuje się, że przynajmniej 2,5 tysiąca osób zapada na meningokokowe zapalenie opon mózgowych każdego roku.

Choroba jest bardzo groźna. Jeżeli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, może nastąpić poważne uszkodzenie organizmu lub nawet śmierć.

Lekarze nie dają również gwarancji na to, że zastosowanie się do danej kuracji przyniesie pożądane efekty, a pacjent otrzyma gwarancję powrotu do całkowitego zdrowia.

Statystyki mówią bowiem, że aż jedna osoba na pięć boryka się z poważnymi komplikacjami.

Jest to więc wystarczający powód, aby poznać objawy meningokokowe zapalenia opon i w przypadku zaobserwowania ich u siebie natychmiast udać się do specjalisty.

Jakie są objawy choroby?

Bardzo ważna jest znajomość najbardziej charakterystycznych objawów meningokokowego zapalenia opon mózgowych, ponieważ szybkość w podjęciu leczenie decyduje o możliwości uratowania życia.

Symptomy, które pojawiają się na początku infekcji często są mylone z inną chorobą, co prowadzi do postawienia nieprawidłowej diagnozy.

Są to przede wszystkim nudności, wymioty, podwyższona temperatura oraz bóle głowy, które zdarzają się nagle i są bardzo mocne.

Co więcej, meningokokowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych często towarzyszą objawy na podłożu psychicznym, tj. złe samopoczucie, ogólne otępienie i spowolnienie pracy organizmu.

Rzadziej jako jeden z pierwszych symptomów obserwuje się sztywność karku.

Niezwykle charakterystyczna dla meningokokowego zapalenia opon jest wysypka, która pojawia się w kolejnych etapach choroby.

Początkowo posiada ona plamisty charakter, z czasem natomiast pojawia się powtórnie w formie płaskich wyprysków. 

Wysypka może również przeistoczyć się w wysypkę drobnoplamistą która nie ulega zmianom podczas ucisku.  Lokalizuje się ją głównie w okolicach kończyn – na rękach oraz nogach.

Lekarze podają również wiele innych objaw, które nie są już tak bardzo charakterystyczne. Jest to np. podwójne widzenie, zaburzenia mowy podrażnienie mięśni lub padaczka.

Bardzo rzadko chory może zapaść również w śpiączkę.

Infekcja raczej rzadko wykrywana jest w przypadku dzieci. Objawy, które wówczas obserwuje się podczas diagnozowania meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych to między innymi ból gardła, ból głowy, sztywność karku i wymioty.

Obecna jest również charakterystyczna wysypka, która przybiera krwistoczerwone zabarwienie. W przypadku dzieci choroba jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ już w przeciągu jednego dnia może rozwinąć się ciężki stan prowadzący do śpiączki lub śmierci.

Zobacz również opis choroby: Meningokokowe zapalenie opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych: obiecujące rezultaty badań nad szczepionką

Badanie dotyczące szczepionki MenAfriVac, opublikowane w The Lancet w ubiegłym tygodniu, przynosi dobre wieści: medykament ten, który służy do ochrony przed zapaleniem opon mózgowych, okazał się skuteczny w walce z chorobą, która nieprzerwanie zabija ludzi na całym świecie.... czytaj więcej

Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

O zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych mówimy wówczas, gdy stan zapalny obejmuje opony ochronne pokrywające mózg. Zapalanie opon mózgowo-rdzeniowych przebiega dwutorowo, w zależności od przyczyny choroby. Najbardziej niebezpieczne jest zapalenie bakteryjne, w przypadku którego konieczne jest przyjmowanie antybiotyków dożylnych.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy