Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy miastenii gravis

Miastenia gravis jest to nabyta, przewlekła choroba dotykająca układ nerwowo-mięśniowy, która charakteryzuje się nużliwością (szybkim zmęczeniem i osłabieniem) mięśni szkieletowych. Przyczyną miastenii jest proces autoimmunologiczny, skierowany przeciwko receptorom acetylocholinowym.

Zobacz również opis choroby: Miastenia gravis

Częstotliwość występowania choroby wynosi około 50-125 : 1 000 000. Miastenia gravis znacznie częściej spotykana jest w przypadku kobiet, niż mężczyzn – kobiet chorują aż 2-3 razy częściej!

 Zazwyczaj również schorzenie dotyka młodych kobiet oraz starszych mężczyzn. Miastenia gravis jest zwykle odnotowywana w przypadku kobiet będących w wieku 20-35 lat, natomiast chorujący mężczyźni najczęściej mają od 60 do 75 lat.

Czasami istnieje również ryzyko, że miastenia gravis wywoła nowotwór grasicy, zwany powszechnie grasiczak. Jest to jednak niegroźny i łagodny guz, który według statystyk pojawia się o około 10% pacjentów.

Najczęściej występuje on w przypadku młodych kobiet będących pomiędzy 20 a 30 rokiem życia.

Jakie są objawy choroby?

Objawy powstają w wyniku wadliwego przenoszenia bodźców nerwowych do mięśni – pewne mięśnie lub ich grupy ulegają osłabieniu.

Pierwsze objawy miastenii pojawiają się zwykle na twarzy, ponieważ właśnie tu są najłatwiej dostrzegalne. Choroba powoduje porażenie mięśni niezbędnych do poruszania gałką oczną oraz mięśni powiek, można więc zaobserwować takie symptomy jak opadanie powiek, a czasami podwójne widzenie.

Oznaki te są często lekceważone przez pacjentów, gdyż nie są one szczególnie uporczywe i mogą występować przez wiele lat jako jedyne.

Innym objawem jest niedowład mięśni żuchwy oraz gardła i krtani, co może powodować utrudnione  mówienie i połykanie oraz poważne problemy z oddychaniem.

Najbardziej charakterystycznym symptomem dla miastenii jest szybka męczliwość mięśni szkieletowych.

Najczęściej można ją odczuć po wysiłku fizycznym, czasami jednak wcale nie trzeba się przemęczać aby odczuć objawy choroby, ponieważ mięśnie mogą „odmówić posłuszeństwa” nawet podczas spaceru.

Męczliwość mięśni szkieletowych jest symptomem, który bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie.

Mięśnie mają tendencję do stopniowego słabnięcia. W pierwszych tygodniach choroby obserwuje się tzw. „napady”, natomiast po upłynięciu kilku minut wszystko wraca do normy.

W kolejnych stadiach choroby  pojawiają się trudności z chodzeniem lub staniem, a pewne proste czynności (np. czesanie) stają się niemal niemożliwe do wykonania.

Nasilenie osłabienia mięśni zmienia się czasami z dnia na dzień, najczęściej nasilają się w godzinach wieczornych.

Może również wystąpić przerwa w objawach, czasami nawet kilkuletnia, ale niepodjęcie leczenia nawet w tym przypadku może doprowadzić do całkowitego bezwładu mięśni.


Zobacz również opis choroby: Miastenia gravis

Kwas foliowy jako czynnik zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi

Kwas foliowy jest bardzo dobrze znanym suplementem dla kobiet, a w szczególności tych, które są lub chcą zajść w ciążę. Jednakże nowe badania pokazują, że przyjmowanie dużych ilości folianu i jego syntetycznych postaci, czyli np. kwasu foliowego, może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi.... czytaj więcej

Objawy miastenii

Miastenia należy do chorób układu nerwowego oraz do grupy schorzeń nerwowo-mięśniowych. Podłożem choroby jest zaburzenie przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, co prowadzi do osłabienia i męczliwości mięśni. Miastenia stosunkowo częściej spotykana jest u kobiet i z reguły pojawia się przed 30 rokiem życia.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy