Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy neuropatii cukrzycowej

Neuropatia cukrzycowa zaliczana jest do przewlekłych powikłań cukrzycy. Najczęściej u osób chorych na cukrzycę rozpoznaje się przewlekłą polineuropatię czuciowo-ruchową, co wiąże się z objawami związanymi z ubytkami czucia i osłabieniem siły mięśni. Neuropatia cukrzycowa objawia się również zaburzeniami dotyczącymi m.in. układu krążenia, układu pokarmowego oraz układu moczowo-płciowego.

Zobacz również opis choroby: Neuropatia cukrzycowa

Polineuropatia czuciowo-ruchowa

Ten rodzaj neuropatii jest najczęściej spotykanym zaburzeniem u pacjentów z cukrzycą. Objawy polineuropatii czuciowo-ruchowej występują przewlekle. Zaburzenia jakie można zaobserwować nie mają związku z wysiłkiem fizycznym. Objawy tej neuropatii zwykle nasilają się w nocy.

Oprócz parestezji i dyzestezji rąk i stóp, które będą opisane w następnym paragrafie, mamy do czynienia z szeregiem innych objawów. Chorzy skarżą się m.in. na bolesne skurcze mięśni oraz osłabienie ich siły. Objawem neuropatii cukrzycowej mogą być też ostre napady bólu. Skutkiem neuropatii są także ubytki czucia. Dotyczy to czucia powierzchniowego, jak i czucia głębokiego. Dochodzi również do osłabienia niektórych odruchów bezwarunkowych.

Wśród objawów neuropatii cukrzycowej wymienia się także zmiany troficzne, czyli zaburzenia procesów fizjologicznych zapewniających tkankom normalną czynność. Na skutek zmian troficznych może dochodzi najczęściej do owrzodzeń, martwicy, ran oraz przebarwień.

Polineuropatia może objawiać sie również bólem, którego cechą charakterystyczną jest to, że nie działają na niego zwykłe środki przeciwbólowe.

Objawami neuropatii cukrzycowej są też zaburzenia autonomiczne. Są to objawy dotyczące tzw. układu autonomicznego, który jest odpowiedzialny za te funkcje organizmu człowieka, które odbywają się niezależnie od jego woli. Jako przykłady funkcji autonomicznych można podać pocenie się, połykanie, mruganie, bicie serca.

Parestezje

Osobne artykuły na ten temat: Parestezja, Objawy parestezji

Wśród objawów tej polineuropatii bardzo często wymienia się parestezje. Tym terminem nazywa się objaw polegający na nieprzyjemnym odczuciu, przypominającym najczęściej mrowienie, bądź też drętwienie. Często towarzyszą mu zmiany temperatury ciała, na zimną bądź gorącą. Objawy parestezji mogą dotyczyć różnych miejsc na ciele, jednakże u pacjentów z cukrzycą mamy do czynienia z parastezjami rąk i stóp. Mimo że odczucia te nie należą do przyjemnych, nie cechuje ich bolesność.

Dyzestezja rąk i stóp

Innym objawem neuropatii cukrzycowej dotyczącym rąk i stóp jest dyzestezja. Termin  pochodzi od  greckiego dys (prefiksu oznaczającego coś odbiegającego od normy, zaburzenie) oraz słowa aisthesis (uczucie, uczucie swędzenia). Objaw ten jest wynikiem uszkodzenia torów nerwów, które odbierają sygnały z mózgu do receptorów skóry. W konsekwencji, następuje uczucie swędzenia, które nie ma obiektywnych powodów.

Dyzestezja odbierana jest przez pacjenta jako nieprzyjemne odczucie. Określane jest przez chorych również jako drętwienie i mrowienie. Pacjenci skarżą się na uczucie przebiegania prądu lub uczucie zimna.

Neuropatia autonomiczna

Rzadziej u osób z cukrzycą mamy do czynienia z neuropatią autonomiczną. Tego typu neuropatia cukrzycowa objawia się szeregiem dolegliwości związanych z różnymi układami. Objawy dotyczą przewodu pokarmowego, układu moczowo płciowego, układu krążenia oraz narządu wzroku. Chorzy skarżą się na zaburzenia smaku, potliwości oraz wydzielania wewnętrznego.

Objawy neuropatii cukrzycowej autonomicznej:

  • hipotensja ortostatyczna,
  • omdlenia,
  • zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, np. w wyniku atonii żołądka (zanik mięśni żołądka lub zmniejszenie ich zdolności do skurczu),
  • zaburzenia wzwodu,
  • suchość pochwy i osłabienie popędu płciowego u kobiet,
  • zaleganie moczu w pęcherzu moczowym z powodu atonii tego narządu,
  • zaburzenia reakcji źrenic na światło,
  • zaburzenia potliwości,
  • zaburzenia smaku,
  • zaburzenia wydzielania wewnętrznego.

Zobacz również opis choroby: Neuropatia cukrzycowa

Wywiad z prof. Leszkiem Czupryniakiem: Cukrzyca - objawy, powikłania. Nowoczesne metody leczenia cukrzycy

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. W Polsce boryka się z nią blisko 2 mln Polaków. Ponad połowa chorych nie wie, że jest chora, nie leczy cukrzycy, co może niestety może skutkować groźnymi powikłaniami. Na jakie objawy zwracać uwagę, jak radzić sobie z chorobą i jakie możliwości leczenia mają Pacjenci w Polsce - na te i inne pytani... czytaj więcej

Objawy cukrzycy typu MODY

Cukrzyca typu MODY uwarunkowana jest genetycznie. Może wiązać się z innymi chorobami. Warto wiedzieć, jakie objawy ma cukrzyca typu MODY. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy