Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru snu

Inne nazwy objawów choroby: ;

Niedobór snu, zwłaszcza utrzymujący się przez dłuższy czas, jest niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia. Nikt nie powinien lekceważyć tego problemu, wręcz przeciwnie, zadbać o odpowiednią ilość snu każdego dnia.

Zobacz również opis choroby: Niedobór snu

Objawy i zagrożenia

Brak odpowiedniej ilości snu może wiązać się z wieloma przykrymi skutkami. Warto zapoznać się, co nam grozi, gdy zaczniemy lekceważyć sobie tak prostą i przyjemną czynność jak sen:

 • zaburzenie prawidłowego funkcjonowania organizmu w ciągu dniaprzyspieszone starzenie się mózgu
 • ryzyko wystąpienia Alzheimera
 • większe ryzyko kontuzji
 • zaburzenie łaknienia
 • nadwaga
 • cukrzyca
 • nadciśnienie
 • wydłużony czas gojenia się ran
 • problemy z koncentracją, logicznym myśleniem
 • agresywne zachowanie
 • trwałe lub przejściowe zmiany w naszej osobowości i psychice
 • omamy wzrokowe i słuchowe
 • oderwanie od rzeczywistości

Niedobór snu a grupy wiekowe

Można dojść do wniosku, że w wyniku niedoboru snu jesteśmy mniej odporni psychicznie, bardziej narażeni na rozdrażnienie, a także smutek. Sytuacja jest podobna jak przy spożywaniu alkoholu – nasze zahamowania społeczne są dalece ograniczone.

Najciekawszym jest fakt, że brak snu bardziej oddziałuje na ludzi młodych. W badaniu przeprowadzonym wśród 20 latków i 80 latków, to właśnie Ci pierwsi wykazali się większą podatnością na przypadłości związane z niedoborem snu. Odczuwali większe zakłócenia nastroju, a także poważniejszy spadek umiejętności poznawczych.

Niewyspane dzieci

Powyższa lista objawów jest długa, ale to nie koniec realnych zagrożeń. Niedobór snu ma bardzo negatywny wpływ także na nasze dzieci. U młodzieży nawet jednorazowe ograniczenie snu do 5 godzin skutkuje pogorszeniem umiejętności uczenia się abstrakcyjnych pojęci, twórczości werbalnej oraz płynności słownej. Jedynie mnie skomplikowane czynności, odtwórcze, jak uczenie się na pamięć, nie zostały w żaden sposób upośledzone.

Dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, opierają się niewyspaniu wzmożoną aktywnością fizyczną. Nasze pociechy mogą być niespokojne, nieuważne, drażliwe i nerwowe, ale czasami ciężko dostrzec u niego zmęczenie. Badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że dzieci niewyspane mają gorsze relacje z rówieśnikami, osłabione umiejętności społeczne, a także gorsze wyniki w nauce.

Autor:

Dawid Kącki

Zobacz również opis choroby: Niedobór snu

Brak snu sprzyja ubytkom tkanki mózgowej

To, że sen odrywa istotną role w ochronie zdrowia jest znane od dawna. Nowe badania sugerują, że sen chroni zdrowie również naszego mózgu. czytaj więcej

Niewystarczająca ilość snu podnosi ciśnienie krwi w nocy

Niewysypianie się przez dłuższy okres czasu, powoduje podnoszenie się ciśnienia krwi w nocnych godzinach.Oto najnowsze badania Kliniki Mayo, które zostały zaprezentowane podczas 64. dorocznej Sesji Naukowej Uniwersytetu Kardiologicznego w San Diego.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

sen a dieta

u mnie też było kiepsko ze snem, późno zasypiałam potem rano nie mogłam wstać. Znalazłam na szczęście poradnie psychodietetyczną która jeśli można...

15-12-2016 11:57

~aga

Moje problemy ze snem

U mnie problemy ze snem pojawiły się już w wieku 19 lat po śmierci ojca. Nie umiałam się z tym pogodzić, przez co też przestałam sypiać dobrze. Po oko...

03-01-2015 15:32

~Mariola

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy