Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru witaminy P : Niedobór niacyny - objawy

Niedobór witaminy P (niacyny) rodzi szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Najczęściej bezpośrednio można je zaobserwować na skórze. Skutkiem niedoboru często też są problemy ze snem oraz objawy psychiczne. Brak witaminy P w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.

Zobacz również opis choroby: Niedobór niacyny

Skrajne niedobory witaminy P

Skrajne niedobory witaminy P występują bardzo rzadko. Substancja ta jest bowiem wytwarzana m.in  przez bakterie naturalnie występujące we florze jelitowej. Nawet w sytuacji, kiedy niacyny nie dostarczalibyśmy w pożywieniu, organizm jest w stanie wytworzyć ją w ilości, która zaspokaja ponad połowę zapotrzebowania.

Z całkowitym brakiem możemy mieć do czynienia w sytuacji, kiedy organizm nie mógłby wytwarzać tej substancji oraz nie byłby w stanie jej wchłaniać z pożywienia. Całkowity brak witaminy P w organizmie wywołuje pelagrę. Jest to groźna choroba, która prowadzić może do śmierci, jeżeli nie jest leczona. Do objawów pelagri - a więc objawów całkowitego lub skrajnego braku witaminy P - należą przede wszystkim zmiany skórne. Objawy dotyczące skóry, które można zaobserwować, to zwiększona jej pigmentacja, szczególnie w reakcji na kontakt z promieniami słonecznymi, zapalenie skóry, zgrubienie skóry. Z powody braku niacyny, na skórze może też wystąpić czerwona łuskowata wysypka. Generalnie im większy niedobór witaminy P, tym bardziej skóra jest wrażliwa na promienie słoneczne.

Objawy dotyczą także jamy ustnej, przede wszystkim języka. Mamy do czynienia z zapaleniem jamy ustnej i zapaleniem języka. Pojawiają się owrzodzenia, na języku i błonie śluzowej jamy ustnej pojawia się czerniejący i łuszczący się nabłonek.  Ten zespół objawów nazywany jest zespołem krowiego języka.

W związku ze skrajnym niedoborem witaminy P mamy do czynienia również z konsekwencjami psychicznymi. Pojawiają się problemy z koncentracją, zmęczenie i apatia. Osoba z brakiem niacynymoże majaczyć, może mieć lęki. Skutkiem skrajnego niedoboru może być utrata pamięci. Pomimo apatii, niechęci do działania, niedobór objawia się również nadmierna aktywnością oraz poirytowaniem. Niedobory tej witaminy są również jedną z przyczyn depresji. W skutek braku tej substancji mamy do czynienia z bezsennością i otępieniem. Zapalenie skóry, biegunka i otępienie, są charakterystycznymi objawami pelagri. Jest to tzw. zespół 3d, którego nazwa bierze się z trzech łacińskich słów, oznaczających wymienione objawy: dermatitis, diarrhoea, dementi.

Warto zaznaczyć, że do całkowitego braku niacynyw organizmie dojść może u osób uzależnionych od alkoholu, którzy nie podejmują leczenia. Za całkowity brak tej witaminy P odpowiedzialne są takie choroby, jak: marskość wątroby, cukrzyca, zespół złego wchłaniania, niektóre nowotwory. Do poważnych niedoborów może doprowadzić przewlekła biegunka. Wśród przyczyn niedoboru niacyny wymienia się również stosowanie leków przeciwpadaczkowych oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na witaminę, która spowodowana jest zwiększeniem procesów energetycznych.

Objawy łagodniejszych niedoborów witaminy P

Do stwierdzenia czy w organizmie jest właściwy poziom witaminy P, potrzebny jest tezt z krwi. W większości jednak przypadków niedobór witaminy P diagnozuje się na podstawie objawów. Pierwsze sygnały, które świadczą o niewystarczającej ilości niacyny w organizmie, to niska tolerancja na zimno. Jest to związane z tym, że witamina P uczestniczy w rozkładzie węglowodanów i wydobywaniu z nich energii. Nieprawidłowy poziom witaminy objawia się wzrostem kruchości naczyń krwionośnych. Na skutek tego na ciele częściej pojawiają się siniaki - nawet po lekkim uderzeniu. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że osobom borykającym się z nadwrażliwością skory na urazy i w związku z tym  łatwym powstawanie siniaków, zaleca się suplementację witaminą P. Substancja ta pomaga również kobietom w okresie menopauzy, ponieważ łagodzi uderzenia gorąca - tzw. wary. Dalszymi konsekwencjami są utrudnione gojenie się ran, krwawienia z dziąseł, pojawiają się przekrwienia, krwawe wybroczyny. Niski poziom witaminy P to również pogorszenie wchłaniania witaminy C, co jest m.in. przyczyną pogorszenia się odporności organizmu. Witamina P uczestniczy również w procesie wytwarzania krwinek czerwonych. Stąd też  jej niedobory mogą objawiać się chorobami układu krwionośnego. Wpływają na zwiększenie glikemii we krwi. Pojawiają się drętwienia kończyn, mrowienia i problemy z chodzeniem.

Skóra jest nadwrażliwa na światło słoneczne. Pojawiają się przebarwienia, zapalenia skóry i egzemy. Również trądzik może mieć swoje źródło w niskim poziomie witaminy P. Także problemy z nadmiernym wypadaniem włosów. Niacyna jest substancją, która wzmacnia włosy i ma wpływ na ich wygląd. Wystąpić mogą również skurcze oskrzeli, astma oskrzelowa, co ma wpływ na trudności w oddychaniu.

Obniżony poziom witaminy P objawia się pogorszeniem nastroju i nadwrażliwością nerwową. Osoby z obniżonym poziomem witaminy P są drażliwe , miewają wybuchy złości i agresji, pojawiają się stany niepokoju. Wpływa na naszą kondycje psychofizyczną, poprzez uczucie zmęczenia i osłabienie mięśni. Może być również źródłem nudności i biegunek. Przyczynia się do występowania bólów głowy i trudności z zasypianiem. Objawem niedoboru niacyny może być również przykry zapach z ust oraz ich owrzodzenia.

Objawy wymienione powyżej niekoniecznie muszą mieć swoje źródło w niedoborze witaminy P. Towarzysza one również wielu innym dolegliwościom i wystąpić mogą także przy prawidłowych ilościach tej substancji w organizmie człowieka. Ilość problemów jakie może powodować brak witaminy P, pokazuje jak bardzo ważna jest to substancja dla naszego zdrowia. Pomimo tego często w pierwszym rzędzie zwracamy uwagę i dbamy o dostarczanie organizmowi innych witamin i minerałów, zapominając całkowicie o witaminie P.

Zobacz również opis choroby: Niedobór niacyny

Objawy niedoboru witaminy B6

Witamina B6 bierze to jedna z najważniejszych witamin w naszym organizmie. Jest odpowiedzialna za wiele kluczowych procesów. Między innymi bierze udział w przemianie aminokwasów, ułatwia ich rozkład, przemianę tłuszczów i węglowodanów, umożliwia magazynowanie energii, uczestniczy w tworzeniu enzymów, hormonów, hemoglobiny.... czytaj więcej

Objawy niedoboru witaminy D3

Niedobór witaminy D3, tak samo jak większości innych minerałów, może doprowadzić do poważnych zmian w organizmie. Dlatego też w wypadku zauważenia jakichkolwiek objawów charakterystycznych dla zmniejszonej ilości D3 warto skonsultować się z lekarzem.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Niacyna (witamina P) a cukier

Uzupełnienie niedoboru witaminy P likwiduje alergiczną astmę oskrzelowa. Nie napisali tylko, że dla niacyny zabójczy jest cukier....

21-04-2017 23:35

~luisssa

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy