Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy otępienia starczego

Inne nazwy objawów choroby: Objawy choroby Alzheimera;

Przyczyny choroby Alzheimera nie są w pełni znane. W tej chorobie dochodzi do powolnego obumierania komórek mózgu (neuronów), gromadzenia się w tkance mózgowej w postaci płytek białka zwanego amyloidem – beta oraz pojawienie się skręconych włókien białka o nazwie tau.

Zobacz również opis choroby: Otępienie starcze

Choroba Alzheimera dotyczy przede wszystkim osób po 60 roku życia, ale nie oznacza to, że wszyscy starsi ludzie będą mieli objawy tej choroby. Bardzo dużo osób w podeszłym wieku żyje aktywnie i cieszy się zankomitą sprawnością umysłową.

Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera, np. wiek, dziedziczność (choroba Alzheimera dotyka częściej osób, których rodzice cierpieli na chorobę Alzheimera), płeć (kobiety częściej zapadają na tę chorobę, ponieważ dłużej żyją), niezdrowy tryb życia, urazy głowy.

Do objawów choroby alzheimera zaliczamy:
1. Zapominanie – stopniowo traci się pamięć świeżych wydarzeń, pojawia się niezdolność do przetwarzania nowych informacji, osoby z tą chorobą kilka razy pytają o to samo, nie pamiętając, że już uzyskali odpowiedź.
2. Rutynowe czynności stają się trudne do wykonania.
3. Roztargnienie – chorzy przekładają przedmioty z miejsca na miejsce, często kładą je tam gdzie nie jest ich miejsce, np. widelec kładą do lodówki.
4. Trudności z oceną sytuacji.
5. Zaburzenia orientacji.
6. Wahania nastroju – są bardzo szybkie, chory może w ułamku sekundy zmienić się z zadowolonego w agresywnego.
7. Myślenie staje się problemem, np. mając telefon w ręce nie wiedzą co z nim zrobić.
8. Zmiana osobowości – chory może się zachowywać nieadekwatnie do sytuacji.
9. Brak napędu – małe zainteresowanie ludźmi, hobby.

Z myślą o złagodzeniu objawów zmian w zachowaniu się chorych przepisuje się leki uspokajające, przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne. Natomiast w leczeniu choroby Alzheimera stosuje się przede wszystkim leki, które nie odwracają skutków choroby, ale spowalniają jej rozwój i łagodzą objawy.

Wśród leków wyróżniamy memantynę (axura, ebixa), która chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniem przez nośnik informacji zwany glutaminianem. Lek ten zwalnia proces  utraty codziennej sprawności, jak choćby dbałość o higienę osobistą.

Innymi lekami są inhibitory esterazy cholinowej, których działanie polega na zwiększaniu stężenia acetylocholiny w mózgu. Jest to substancja chemiczna, która służy jako nośnik informacji, która odgrywa istotną rolę w skupianiu uwagi i zapamiętywaniu. Do inhibitorów esterazy cholinowej zaliczamy m.in. donepezyl (Aricept, Cogiton, Yasnal), rywastygaminę (Exelon), galantaminę (Nivalin, Reminyl).

Farmakoterapia w chorobie Alzheimera to nie wszystko. Pomocne są pewne metody wspomagania pamięci, które pozwalają zachować większą samodzielność choremu. Zmniejszeniu ryzyka choroby Alzheimera służy również zdrowy tryb życia.

Zobacz również opis choroby: Otępienie starcze

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności