Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy pasażowalnych encefalopatii gąbczastych

Do najczęściej występującyh chorób prionowych zaliczamy chorobę Creutzfeldta – Jakoba, Zespół Gerstmanna – Strausselera – Scheinkera, śmiertelną rodzinną bezsenność i chorobę kuru oraz choroby prionowe zwierzęce tj. scarpie (tzw. trzęsawka) czy chorobę szalonych krów.

Zobacz również opis choroby: Pasażowalne encefalopatie gąbczaste

Na dzień dzisiejszy medycyna nie zna odpowiedzi jak je wyleczyć przez co są chorobami śmiertelnymi, aczkolwiek bardzo sporadycznie występującymi. Choroba prionowa atakuje układ nerwowy, więc w większości objawy pojawiają się na tle psychicznym, ale także fizycznym.

Jak rozpoznać chorobę kuru?

Choroba kuru szczerzy się wyłącznie wśród członków plemienia Fore zamieszkującego wyspę Papua Nowa Gwinea. Jest to choroba śmiertelna, jednak jej przebieg jest bardzo długi – może trwać nawet 40 lat od chwili zakażenia! Przede wszystkim zawsze pojawia się ataksja móżdżkowa czyli zespół objawów określających zaburzenia koordynacji ruchowej ciała, tj. nieprawidłowości chodu, niezgrabność ruchów kończyn górnych czy zaburzenia szybkich ruchów naprzemiennych. Przebieg całej choroby kuru można podzielić na IV etapy:
  • etap I – pojawiające się bóle brzucha, głowy, stawów i utrata wagi
  • etap II – pojawiające się delikatne drżenie w obrębie tułowia i ruchów mimowolnych; sporadycznie może dochodzic do oczopląsu, a zawsze pojawią się klonus rzepki bądź stopy czyli ciagłe, mimowolne skurcze (drgania) włókiem mięśniowych
  • etap III – chory nie jest w stanie chodzić o własnych siłach  - początkowo konieczność chodzenia z trwałym podparciem, a ostatecznie brak umiejętności siedzenia bez podparcia. Dodatkowo pojawia się jeden z typów zaburzeń mowy, mianowicie dysfazja
  • etap IV – pacjent jest całkowicie bezsilny i unieruchomiony; zanika umiejętność trzymania moczu i kału oraz pojawia się bardzo cięzkie zaburzenie mowy
Często choroba nazywana jest 'śmiejącą się śmiercią' ze względu na nagłe wahania się nastroju – od stanów depresyjnych do euforii. Jednak jak widać, w trakcie choroby kuru bardzo rzadko pojawiają się objawy otępienia, najwidoczniejsze są objawy fizyczne.

Objawy choroby

Również w przypadku tej odmiany choroby prionowej okres inkubacji może być bardzo długi, trwający nawet 30 lat, jednak zdarzaja się przypadki, kiedy są to za ledwie krótkie miesiące. Choroba początkowo jest bardzo przybliżona do Alzheimera, jednak w tym przypadku nie ma leku umożliwiającego opóźnienie rozwoju tej dysfunkcji. Początkwo najbardziej zauważalne są objawy nastrojowe, tj. apatia, problemy związane z koncentracją czy niepokój oraz pojawiają się zaburzenia  fizyczne jak niedowład kończyn i zaburzenia równowagi.

Bardzo szybko pojawia się otępienie i utraty pamięci – pacjent przestaje rozpoznawać swoich najbliższych krewnych i ma problemy z logicznym rozumieniem tego, co ktoś do niego mówi. Ostatecznie pojawia się skurcz mięśni lub paraliż oraz zaburzenia mowy i wzroku, a nawet często całkowita ślepota.  Choroba jest na tyle problematyczna, że jej objawy pojawiają się bardzo wolno, jednakże ostatecznie szybko doprowadzają do śmierci i jest ona ogromnie uciążliwa zarówno dla chorego jak i jego najbliższej rodziny.

Śmiertelna rodzinna bezsenność – jak ją rozpoznać?

Jest to stosunkowo najrzadsza z chorób prionowych, przy czym jest ona chorobą dziedziczną – jeśli jeden z rodziców jest chory istnieje 50% prawdopodobieństwo zachorowania dziecka. Pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w wieku 30 – 60 lat, jednak w tym przypadku przebieg jest o wiele krótszy, bo trwa maksymalnie 3 lata. Nazwa ściśle wiąże się z symptomami – choryu ma probolem z bezsennością, ciągłe ataki paniki i wiele różnorakich fobii, problem z kontaktem z otoczeniem oraz demencja, która ostatecznie jest całkowita. Nie jest to typ choroby śmiertelnej, jednak również na nią nie istnieje jakiekolwiek lekarstwo.

Zespół Gerstmanna – Strausselera – Scheinkera

Bardzo rzadka choroba zwyrodnieniowa, która objawia się poprzez ataki na ośrodki ruchowe. Trwa stosunkowo krótko – od 2 do 10 lat i również jest spowodowana czynikami genetycznymi. Bardzo często towarzyszą jej takie objawy jak otępienie oraz zaburzenie koordynacji ruchowej.

Autor:

Ewelina Undas

Zobacz również opis choroby: Pasażowalne encefalopatie gąbczaste

Objawy osobowości dyssocjalnej

Osobowośc dyssocyjna to zaburzenia psychiczne, które powodują zachowania sprzeczne u chorych jednostek z normami przyjętymi przez środowisko. Zaburzenia rozwijają się już od najmłodszych lat, a na ich rozwój wpływa wiele czynników. czytaj więcej

Objawy gąbczastego zapalenia mózgu

Gąbczaste zwyrodnienie mózgu, zwane inaczej chorobą Creutzfeldta-Jakoba, jest chorobą śmiertelną. Nieprawidłowe cząsteczki białek zwierzęcych, inaczej priony, atakują zdrowe białka w tkankach człowieka siejąc spustoszenie i zmieniając strukturę mózgu w gąbczastą.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy