Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy porażenia połowiczego

Porażenie połowicze, a inaczej hemiplegia, to choroba polegająca na niedowładzie mięśni jednej połowy ciała. Spowodowana jest zwykle uszkodzeniem drogi korowo- rdzeniowej mózgu. Objawia się po przeciwnej stronie od urazu, ze względu na skrzyżowaną budowę piramid (dróg korowo- rdzeniowych).

Zobacz również opis choroby: Porażenie połowicze

Przyczyny porażenia połowiczego

Do najczęstszych zalicza się zawały mózgu, guz, czy krwotoki do jamy czaszki. Głównym czynnikiem niedowładu jest natomiast niedotlenienie, a w efekcie śmierć części neuronów mózgu. Diagnoza niekoniecznie musi być prosta. Zwykle poprzedzają ją takie badania jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, w celu wykrycia urazu rdzenia. Jeśli chorobie towarzyszą napady padaczki, istotne jest także zlokalizowanie nadmiaru aktywności elektrycznej.

Objawy porażenia połowiczego

Poszczególne symptomy przebiegają zwykle indywidualnie dla konkretnych pacjentów. Zależy to nie tylko od intensywności porażenia i jego źródła, ale także nastawienia i cech charakteru pacjenta. Bardzo istotne jest tutaj samozaparcie i walka o odzyskanie sprawności poprzez rehabilitację.

Podstawowym objawem choroby jest niedowład połowy ciała (prawej lub lewej). Czasem dotyczy on jedynie górnych kończyn, dolnych, bądź nawet twarzy. Niedowład charakteryzuje się wiotczeniem albo sztywnieniem mięśni, utrudniając tym samym, bądź całkowicie uniemożliwiając sprawność ruchową chorego.

Do innych symptomów należy także trudność w chodzeniu, chwytaniu przedmiotów, problemy z utrzymaniem równowagi, spazmy mięśniowe, kłopoty z mówieniem, jedzeniem, a także wiele powikłań psychicznych. Wśród nich wymieniamy problemy z koncentracją, napięcie, złość irytacja, a w krytycznych przypadkach nawet depresja.

Leczenie porażenia połowiczego

Leczenie trwa zwykle od 1 do 2 lat w zależności od intensywności i zasięgu porażenia. Najważniejsze jest wyeliminowanie źródła niedowładu mięśni W przypadku guza mózgu, jedynym sposobem jest operacja chirurgiczna.

Rehabilitacja dzieli się na trzy etapy. Pierwszy z nich skupia się głównie na odzyskaniu podstawowych zdolności ruchowych najpierw w pozycji leżącej, siedzącej, dopiero potem stojącej. Następny krok, polega na nauce chodzenia poprzez ćwiczenia siłowe i koordynacyjne. W końcowej fazie rehabilitacja tyczy się górnych kończyn, w tym dłoni i palców.

Postępy i efekty w zależności od indywidualnych przypadków znacznie się różnią. Nieraz możliwe jest nawet całkowite odzyskanie sprawności. Rokowania zależą także od źródła porażenia. Czasem sam zabieg chirurgiczny przyczynia się do stopniowej poprawy ruchowej chorego. Hemiplegia jest schorzeniem, które nie postępuje, niezbędnym i podstawowym lekarstwem jest więc mobilizacja i systematyczność w ćwiczeniach i rehabilitacji.

Marta Laburda

Zobacz również opis choroby: Porażenie połowicze

Objawy mózgowego porażenia dziecięcego

Mózgowe porażanie dziecięce jest spowodowane przez niepostępujące uszkodzenie mózgu dziecka. Uszkodzenie to może nastąpić jeszcze w czasie ciąży, najczęściej podczas porodu, w pierwszych miesiącach lub latach życia dziecka. Porażeniu ulegają części mózgu odpowiadające za czynności ruchowe i postawę. MPDZ nie... czytaj więcej

Migrena zwiększa ryzyko wystąpienia porażenia Bella

Migrena jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości. Jednak silne bóle głowy nie są jedynym problemem. Najnowsze badanie prowadzone przez zespół  naukowców z Uniwersytetu Yang-Ming oraz ze Szpitala dla Weteranów w Tajpei na Tajwanie, ujawniło, że osoby cierpiące na migrenę są obciążone większym ryzykiem wystąpienia pa... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy