Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przemijającego ataku niedokrwiennego

TIA czyli przemijający atak niedokrwienny mózgu powstaje wówczas, gdy do ośrodkowego układu nerwowego nie dociera tlen, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych.

Zobacz również opis choroby: Przemijający atak niedokrwienny

Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi wówczas, gdy skrzepy pochodzące z żył blokują tętnice a tym samym uniemożliwiają przepływ krwi do mózgu.

Kiedy mózg zaczyna odczuwać brak wystarczającej ilości tlenu, od razu pojawiają się symptomy, mające na celu to, aby zasygnalizować, że w organizmie człowieka dzieje się coś niedobrego.

Niezwykle istotne i charakterystyczne dla TIA jest to, iż objawy pojawiają się nagle a w przeciągu pierwszej doby mijają samoistnie. Z tej przyczyny również przemijający atak niedokrwienny jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzkiego, bowiem krótkotrwałe i przemijające objawy bywają w wielu przypadkach lekceważone, przez co pacjent nie zostaje zdiagnozowany i nie jest leczony.

TIA natomiast w większości przypadków jest zapowiedzią udaru właściwego, który u wielu pacjentów kończy się śmiercią, a wszystko przez zbyt późne wykrycie schorzenia i brak interwencji lekarskiej bądź przez pomoc, która przychodzi za późno.

Do typowych objawów wskazujących na TIA należą m.in.:

 • porażenie danej części ciała (nogi, ręki lub połowy twarzy)
 • upośledzenie mowy
 • mrowienie, drętwienie lub zaburzenia czucia określonej części ciała
 • przejściowe zaburzenia wzroku
 • zawroty głowy
 • dezorientacja
 • zaburzenia koordynacji
 • problemy z utrzymaniem równowagi
 • omdlenia
 • zaniki pamięci
 • zaburzenia chodu

Nie należy lekceważyć powyższych objawów i czekać aż same ustąpią, ale natychmiast zgłosić się do lekarza, by zdiagnozować swój stan i zapobiec przyszłemu udarowi mózgu, który prawdopodobnie pojawi się u chorego prędzej czy później.

Dlatego tak ważne jest umiejętne odczytywanie sygnałów, jakie daje organizm, aby uchronić się przed poważniejszą chorobą i nieodwracalnymi skutkami danego zaburzenia.

Pamiętajmy, że większość udarów właściwych kończy się śmiercią, z reguły przez późne wykrycie zaburzenia, kiedy lekarze nie mogą już zapobiec powstałym zmianom.

Zobacz również opis choroby: Przemijający atak niedokrwienny

Tętnicze nadciśnienie płucne: nowy lek na horyzoncie

Firma Bayer informuje, iż przedłużona próba kliniczna wykazała skuteczność i bezpieczeństwo eksperymentalnego leku w terapii zagrażającej życiu choroby płuc, czyli tętniczego nadciśnienia płucnego (PAH, pulmonary arterial hypertension).... czytaj więcej

Walcz z udarem!

29 października jest Światowym Dniem Udaru Mózgu. Udar mózgu to zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego. Choroba ta jest jedną z przyczyn niepełnosprawności os&oac... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

lekarz

Najlepiej skonsultować się lekarzem neurologiem, polecam Klinikę PsychoMedic.pl tel. 22 299 11 22...

15-05-2015 09:28

~Klara

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy