Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rozszczepu kręgosłupa

Rozszczep kręgosłupa to wada wrodzona, do której dojść może w około 3 tygodniu ciąży. Spowodowana jest czynnikami genetycznymi. Często współwystępuje wodogłowie, które może być równocześnie jedną z przyczyn wpływających na rozwój wady.

Zobacz również opis choroby: Rozszczep kręgosłupa

Skutki rozszczepu zależne są od stopnia jego zaawansowania. W łagodnych przypadkach, może być to ból w miejscu rozszczepu.

Pojawiać się mogą także trudności w poruszaniu się. Jest to wynikiem zaburzeń w unerwieniach mięśni oraz ich osłabieniem. Im bardziej zaawansowany przypadek, tym objawy są bardziej nasilone.

Wszystko zależne jest od wielkości przestrzeni, powstałej w wyniku nieprawidłowej budowy kręgosłupa. W poważnych przypadkach, wada kręgosłupa powodować może tak poważne rozszczepy i zaburzenia mięśni, że grozi to całkowitym unieruchomieniem.

Do wszystkich ogólnych objawów rozszczepu kręgosłupa zaliczyć można:

  • bóle pleców,
  • widoczną pustą przestrzeń na zdjęciu RTG kręgosłupa,
  • problemy z poruszaniem się,
  • możliwe współwystąpienie wodogłowia,
  • uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Zaawansowany rozszczep kręgosłupa wymaga rehabilitacji pod okiem specjalistów, trwającej czasem nawet wiele lat. Przez ten okres, mogą pojawiać się również inne skutki tej wady genetycznej. W części przypadków, trwają one najdłużej do okresu  dzieciństwa, inne z kolei mogą powodować konsekwencje na całe życie. Do powikłań należą najczęściej:

  • bóle pleców,
  • słabość kończyn dolnych,
  • problemy jelitowe,
  • problemy z pęcherzem.

Leczenie rozszczepu kręgosłupa

W niektórych przypadkach wykonuje się operację u dziecka. Nawet do 24 godzin po urodzeniu. Najczęściej w takich sytuacjach, wada kręgosłupa nie jest zaawansowana i nie wpływa znacząco na jakość życia dziecka. W przypadku pojawienia się wodogłowia, lekarze stosują zastawki, które mają powstrzymać rozwój współwystępującej choroby. Dodatkowo przy diagnozie rozszczepu kręgosłupa, bada się również stan czynności nerek i układu moczowego.

W poważniejszych przypadkach, często potrzebne są rehabilitacje i specjalna kontrola lekarska, szczególnie: neurochirurga, urologa czy ortopedy. Czasem też, dzieci korzystają ze specjalnego sprzętu ortopedycznego.

Przy odpowiedniej, systematycznej i prawidłowej rehabilitacji, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że problemy z chodzeniem ustąpią, a dziecko będzie mogło rozwijać się samodzielnie.

Opracował: Damian Nowaczek

Zobacz również opis choroby: Rozszczep kręgosłupa

Stymulacja elektryczna sposobem na leczenie urazów kręgosłupa?

Amerykańscy lekarze zgłosili przypadek czterech, sparaliżowanych mężczyzn, którzy po latach stymulacji elektrycznej ich kręgosłupów, wreszcie byli w stanie stanąć na własnych nogach. Dotąd byli w stanie ruszać palcami, kostkami i kolanami, jednak nie było mowy o chodzeniu.... czytaj więcej

Objawy skrzywienia kręgosłupa

Pod pojęciem „skrzywienie kręgosłupa” kryje się tak naprawdę wiele rodzajów deformacji i zaburzeń postawy. Wyróżnia się choroby wrodzone, dziedziczne oraz nabyte. W zależności od rodzaju choroby, jaką został zaatakowany nasz kręgosłup objawy mogą być różne.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy