Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy tężyczki

Tężyczka to choroba o nietypowych objawach, dlatego jest rzadko rozpoznawana od razu. Charakteryzuje się nasiloną pobudliwością nerwowo-mięśniową, co jest związane z mrowieniem i drętwieniem  kończyn, dodatkowo występują skurcze mięśni. Jak prawidłowo ją zdiagnozować i leczyć? Jakie są jej objawy?

Zobacz również opis choroby: Tężyczka

Osoby, które cierpią z powodu tężyczki, ale nie są świadome, że na nią chorują często mogą czuć się zmęczeni i obolali. Napięte mięśnie karku, szyi czy kończyn stają się utrapieniem w codziennym życiu. Chorzy często czują mrowienie i ból mięśni nóg jakby maszerowali cały dzień. Takie symptomy mogą być związane z tężyczką jawną. Lekarz może ją wykryć u osób, które na pozór są zdrowe.

Tężyczka jawna i jej objawy

Z pewnością pierwsze objawy wiążą się z częstym uczuciem mrowienia, które zazwyczaj występują w opuszkach palców jak i wokół ust. Następnie, może występować nasilone napięcie mięśni twarzy, jak i rąk i nóg oraz przykurcze. Pierwsze mrowienie występuje zazwyczaj wokół mięśni kłębu kciuka. Pacjentowi często towarzyszy też uczucie rozdrażnienia i niepokoju.

Tężyczka utajona i jej objawy

Wzmożone napięcie nerwowe, słabe samopoczucie i bezsenność są najważniejszymi objawami tężyczki utajonej. Drętwienie i mrowienie kończyn, a także skurcze mięśni są kolejnymi symptomami choroby. W poważniejszych przypadkach mogą pojawić się zaburzenia układu naczyniowo-sercowego, w tym kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej i zaburzenia mięśni kończyn. W niektórych przypadkach, pacjenci mogą skarżyć się na zaburzenia układu pokarmowego.

Leczenie tężyczki powinno odbywać się w szpitalu z powodu ryzyka zamknięcia krtani. W trakcie leczenia powinno podawać się sole wapnia i stosować dietę bogatą w wapń.

Zobacz również opis choroby: Tężyczka

Objawy niedowładu kończyn

Niedowład kończyn oznacza osłabienie siły i ograniczanie ruchu kończyn. Związane jest to z uszkodzeniem układu nerwowego w obszarze drogi ruchowej. Do przyczyn niedowładu zaliczamy porażenia mięśni oaz zmiany organiczne. czytaj więcej

Objawy żylaków kończyn dolnych

Żylakami kończyn dolnych nazywa się te żyły, które w wyniku pewnych czynników uległy poszerzeniu, wydłużeniu oraz skręceniu. Co istotne te zmiany są nieodwracalne. Żylaki występują w obrębie żył powierzchniowych oraz żył łączących. Żylaki kończyn dolnych zaliczamy do chorób przewlekłych, które mog... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności