Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy tężyczki

Tężyczka to choroba o nietypowych objawach, dlatego jest rzadko rozpoznawana od razu. Charakteryzuje się nasiloną pobudliwością nerwowo-mięśniową, co jest związane z mrowieniem i drętwieniem  kończyn, dodatkowo występują skurcze mięśni. Jak prawidłowo ją zdiagnozować i leczyć? Jakie są jej objawy?

Zobacz również opis choroby: Tężyczka

Osoby, które cierpią z powodu tężyczki, ale nie są świadome, że na nią chorują często mogą czuć się zmęczeni i obolali. Napięte mięśnie karku, szyi czy kończyn stają się utrapieniem w codziennym życiu. Chorzy często czują mrowienie i ból mięśni nóg jakby maszerowali cały dzień. Takie symptomy mogą być związane z tężyczką jawną. Lekarz może ją wykryć u osób, które na pozór są zdrowe.

Tężyczka jawna i jej objawy

Z pewnością pierwsze objawy wiążą się z częstym uczuciem mrowienia, które zazwyczaj występują w opuszkach palców jak i wokół ust. Następnie, może występować nasilone napięcie mięśni twarzy, jak i rąk i nóg oraz przykurcze. Pierwsze mrowienie występuje zazwyczaj wokół mięśni kłębu kciuka. Pacjentowi często towarzyszy też uczucie rozdrażnienia i niepokoju.

Tężyczka utajona i jej objawy

Wzmożone napięcie nerwowe, słabe samopoczucie i bezsenność są najważniejszymi objawami tężyczki utajonej. Drętwienie i mrowienie kończyn, a także skurcze mięśni są kolejnymi symptomami choroby. W poważniejszych przypadkach mogą pojawić się zaburzenia układu naczyniowo-sercowego, w tym kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej i zaburzenia mięśni kończyn. W niektórych przypadkach, pacjenci mogą skarżyć się na zaburzenia układu pokarmowego.

Leczenie tężyczki powinno odbywać się w szpitalu z powodu ryzyka zamknięcia krtani. W trakcie leczenia powinno podawać się sole wapnia i stosować dietę bogatą w wapń.

Zobacz również opis choroby: Tężyczka

Objawy niedowładu kończyn

Niedowład kończyn oznacza osłabienie siły i ograniczanie ruchu kończyn. Związane jest to z uszkodzeniem układu nerwowego w obszarze drogi ruchowej. Do przyczyn niedowładu zaliczamy porażenia mięśni oaz zmiany organiczne. czytaj więcej

Objawy żylaków kończyn dolnych

Żylakami kończyn dolnych nazywa się te żyły, które w wyniku pewnych czynników uległy poszerzeniu, wydłużeniu oraz skręceniu. Co istotne te zmiany są nieodwracalne. Żylaki występują w obrębie żył powierzchniowych oraz żył łączących. Żylaki kończyn dolnych zaliczamy do chorób przewlekłych, które mog... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy