Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy urazów głowy

Mózg jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka, bez którego nie byłyby możliwe podstawowe funkcje życiowe. Odpowiada za mowę, myślenie, wzrok, chodzenie, kojarzenie, zapamiętywanie, uczeni się i pozwala na zachowanie prawidłowych parametrów pozostałych organów wewnętrznych. Wszelkie urazy głowy są niebezpieczne i powinny wiązać się z natychmiastową konsultacją lekarską w celu uniknięcia ewentualnych powikłań.

Zobacz również opis choroby: Urazy głowy

Skutkiem urazu głowy mogą być otarcia naskórka, obrzęk tkanki podskórnej oraz tzw. siniaki (podbiegnięcia krwawe) w miejscu urazu.

Mogą one nie świadczyć o poważnych powikłaniach jednak zaleca się wizytę u lekarza w celu upewnienia się, że wszytsko jest w porządku.

Osoba, która doznała poważniejszego urazu głowy, przy którym wystąpiła chwilowa utrata przytomności może odczuwać dolegliwości takie jak bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, senność, zaburzenia świadomości, dezorientacja co do swojej osoby, miejsca lub czasu, krótka utrata przytomności, zaburzenia pamięci i drgawki. Wymienione objawy świadczą o tym, że uraz jest na tyle poważny, że konieczna jest obserwacja szpitalna i wykonanie odpowiednich, specjalistycznych badań.

Najpoważniejsze, ciężkie urazy głowy charakteryzują się długo utrzymującymi się objawami świadczącymi o uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Pacjent odczuwa wtedy zaburzenia świadomości, które może trwać nawet kilka godzin, a nawet dni po urazie. Ponadto występują drgawki i wielokrotne wymioty. Poważnym objawom towarzyszyć oczywiście mogą otarcia naskórka, rany skóry i siniaki, wymagające opatrzenia.

Należy pamiętać, że w każdym przypadku, kiedy doszło u nas lub u naszych bliskich do urazu głowy nie należy tego bagatelizować. Nawet pozornie niegroźnie wyglądające stłuczenia czy rany mogą w efekcie powodować poważne komplikacje. Kontakt z lekarzem okazuje się konieczny, gdy występują powyższe objawy, a także, gdy pojawi się gorączka lub ograniczenie ruchomości szyi.

Zobacz również opis choroby: Urazy głowy

Objawy zawrotów głowy i zaburzenia równowagi

Zaburzenia układu równowagi mogą być spowodowane różnymi czynnikami, nawet niewielkimi uszkodzeniami. Mogą objawiać się zawrotami głowy, a w zależności od lokalizacji uszkodzenia, mogą dominować inne symptomy, o różnym stopniu nasilenia.... czytaj więcej

Codzienne bóle głowy powszechne u żołnierzy

Jeden żołnierz na pięciu, którzy wrócili z Iraku albo z Afganistanu, ucierpiał z powodu wstrząsu i zapadł na chroniczne bóle głowy, które pojawiają się przynajmniej przez połowę miesiąca. Naukowcy pracujący dla armii amerykańskiej, których odkrycia zostały opublikowane w przeglądzie specjalistyczny... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy