Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy urazów głowy

Mózg jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka, bez którego nie byłyby możliwe podstawowe funkcje życiowe. Odpowiada za mowę, myślenie, wzrok, chodzenie, kojarzenie, zapamiętywanie, uczeni się i pozwala na zachowanie prawidłowych parametrów pozostałych organów wewnętrznych. Wszelkie urazy głowy są niebezpieczne i powinny wiązać się z natychmiastową konsultacją lekarską w celu uniknięcia ewentualnych powikłań.

Zobacz również opis choroby: Urazy głowy

Skutkiem urazu głowy mogą być otarcia naskórka, obrzęk tkanki podskórnej oraz tzw. siniaki (podbiegnięcia krwawe) w miejscu urazu.

Mogą one nie świadczyć o poważnych powikłaniach jednak zaleca się wizytę u lekarza w celu upewnienia się, że wszytsko jest w porządku.

Osoba, która doznała poważniejszego urazu głowy, przy którym wystąpiła chwilowa utrata przytomności może odczuwać dolegliwości takie jak bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, senność, zaburzenia świadomości, dezorientacja co do swojej osoby, miejsca lub czasu, krótka utrata przytomności, zaburzenia pamięci i drgawki. Wymienione objawy świadczą o tym, że uraz jest na tyle poważny, że konieczna jest obserwacja szpitalna i wykonanie odpowiednich, specjalistycznych badań.

Najpoważniejsze, ciężkie urazy głowy charakteryzują się długo utrzymującymi się objawami świadczącymi o uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Pacjent odczuwa wtedy zaburzenia świadomości, które może trwać nawet kilka godzin, a nawet dni po urazie. Ponadto występują drgawki i wielokrotne wymioty. Poważnym objawom towarzyszyć oczywiście mogą otarcia naskórka, rany skóry i siniaki, wymagające opatrzenia.

Należy pamiętać, że w każdym przypadku, kiedy doszło u nas lub u naszych bliskich do urazu głowy nie należy tego bagatelizować. Nawet pozornie niegroźnie wyglądające stłuczenia czy rany mogą w efekcie powodować poważne komplikacje. Kontakt z lekarzem okazuje się konieczny, gdy występują powyższe objawy, a także, gdy pojawi się gorączka lub ograniczenie ruchomości szyi.

Zobacz również opis choroby: Urazy głowy

Objawy zawrotów głowy i zaburzenia równowagi

Zaburzenia układu równowagi mogą być spowodowane różnymi czynnikami, nawet niewielkimi uszkodzeniami. Mogą objawiać się zawrotami głowy, a w zależności od lokalizacji uszkodzenia, mogą dominować inne symptomy, o różnym stopniu nasilenia.... czytaj więcej

Codzienne bóle głowy powszechne u żołnierzy

Jeden żołnierz na pięciu, którzy wrócili z Iraku albo z Afganistanu, ucierpiał z powodu wstrząsu i zapadł na chroniczne bóle głowy, które pojawiają się przynajmniej przez połowę miesiąca. Naukowcy pracujący dla armii amerykańskiej, których odkrycia zostały opublikowane w przeglądzie specjalistyczny... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności