Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zażycia dopalaczy

Objawy, które wskazują na zażycie dopalaczy, są zróżnicowane i zależą od substancji, którą została użyta. W dopalaczach stosowane są środki syntetyczne oraz substancje naturalne, pochodzenia roślinnego. Zarówno pierwsze, jak i drugie, mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia, a nawet do śmierci.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie dopalaczami

Dopalacze syntetyczne, jak i pochodzenia naturalnego działają na ośrodkowy układ nerwowy. Mają one działanie pobudzające i często zażycie tych środków objawia się agresją, nadmierną energią i bezsennością. W przypadku dopalaczy istnieje cienka granica między działaniem pobudzającym a toksycznym, które to może doprowadzić do utraty przytomności a nawet zgonu.

Objawy zażycia dopalaczy syntetycznych są podobne do działania amfetaminy, haszyszu, kokainy, LSD lub marihuany. Wszystko zależy od substancji, które są w składzie dopalacza. Najogólniej można powiedzieć, że działają podobnie jak narkotyki.

Substancje pochodzenia roślinnego powodują zaburzenie psychiczne. Od silnego pobudzenia do senności. Mogą pojawić się halucynacje. Osoba pod ich wpływem może tracić poczucie czasu i miejsca.

Charakterystycznym objawem zażycia dopalaczy syntetycznych z grupy fenetyloaminy, piperazyny i katynonów jest silne pobudzenie ruchowe.

Najczęściej występujące objawy:

 • pobudzenie,
 • agresja,
 • tachykardia,
 • halucynacje,
 • urojenia i splątanie

Objawy występujące rzadziej:

 • mioklonie - ruchy mimowolne, skurcze (szarpnięcia) mięśni,
 • hipertensja (podwyższone ciśnienie tętnicze) i ból w klatce piersiowej,
 • bardzo rzadko drgawki i zapalenie mięśnia sercowego.

Dopalacze zawierające tryptaminy mają podobne działanie jak LSD. Dominującym objawem jest działanie halucynogenne. Tego typu dopalacze mogą wywołać objawy ze strony układu pokarmowego - nudności, wymioty, biegunka. Jest zagrożenie zespołem serotoninowym.  W tym miejscu należy zaznaczyć, że zaburzenia ze strony układu pokarmowego, mogą wywołać również dopalacze, w skład których wchodzą inne substancje.

Najczęstszymi objawami po zażyciu dopalaczy na bazie syntetycznych kanabinoidów (substancje bardzo często stosowane w dopalaczach) są:

 • pobudzenie,
 • halucynacje,
 • tachykardia,
 • hipertensja,
 • niekiedy drgawki,
 • rabdomioliza - proces rozpadu tkanki mięśniowej.

Najniebezpieczniejszym dopalaczem i jednocześnie jednym z bardziej popularnych jest mefedron. Zażycie mefedronu może objawiać się zagrażającą życiu hiponatremią. Tym terminem określamy obniżony poziom sodu w surowicy krwi. Mefedron powoduje również zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Taki stan może prowadzić do obrzęku mózgu. Zobacz: Objawy niedoboru sodu

Zobacz również opis choroby: Zatrucie dopalaczami

Zredukować skutki incydentu naczyniowo-mózgowego dla mózgu

Pewna substancja produkowana naturalnie przez ciało, alfa-B-krystalina, pozwala na zmniejszenie rozmiarów uszkodzeń mózgowych, wynikających z incydentu naczyniowo-mózgowego, czyli z udaru mózgu, stwierdzają amerykańscy neurolodzy.... czytaj więcej

Zdegustowane szczury uczą jak pokonać mdłości

Mdłości to powszechny skutek uboczny wielu leków i terapii. W odróżnieniu od wymiotów, same mdłości nie zostały dobrze poznane i zrozumiane. Dlatego badacze z University of Guelph zdecydowali się pochylić nad tym problemem, a rezultaty swoich badań opublikowali w przeglądzie Journal of Neuroscience.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Skutki psychiczne długotrwałego zażywania mefedronu

Zgadzam się, że mefedron jest jednym z najbardziej niebezpiecznych substancji. Mitem jest, że dopalacze nie uzależniają. Dopalacze uzależniają, ponieważ...

20-01-2016 12:46

~Stach

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy