Czym jest zapalenie nerwu przedsionkowego?
Neuronitis vestibularis - bo tak po łacinie nazywa się to schorzenie ? to dolegliwość, co do której do końca nie znane jest pochodzenie. Jedni twierdzą, że powstaje wskutek zespołu przyczyn wirusowych, takich jak reaktywacja wirusa opryszczki pospolitej. Uznaje się również, że genezy tej choroby należy doszukiwać się w problemach autoimmunologicznych lub też naczyniowych.
Zapalenie neuronu przedsionkowego występuje przede wszystkim u osób będących w 3, 4 a nawet 5 dekadzie życia. Jest to schorzenie uleczalne, często samo ustępuje po okresie 2-3 tygodni. Jednakże w niektórych przypadkach należy zastosować również dodatkowe metody, takie jak farmakologia.
Jakie są symptomy tej choroby?
Osoby, u których stwierdzono chorobę jako jeden z głównych objawów podają uporczywe, dotychczas niespotykane bóle głowy. Są one natarczywe, często w miarę upływu czasu są jeszcze silniejsze i nie pomagają na nie żadne tabletki czy proszki. Mimo iż może być to również oznaka innych schorzeń, to właśnie ta poszlaka jest głównie brana pod uwagę podczas lekarskiego badania.
Prócz ostrego ?globusa? występują też takie czynniki jak utrata równowagi czy zawroty głowy. Symptomy te są niebezpieczne szczególnie w przypadku osób samotnych, gdyż zachwianie może spowodować potknięcie się, a czasami uderzenie i dodatkowy uraz.
Wśród objawów mocno dokuczających pacjentowi są nudności oraz wymioty. Da się je zwalczyć przy pomocy tabletek przeciwwymiotnych lub naturalnych sposobów stosowanych na tego typu dolegliwości. Jest to jednak szczególnie uciążliwe w początkowej fazie choroby. Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku klasycznych zatruć lub torsji, należy dużo pić, aby się nie odwodnić.
Innym symptomem jest nasilenie się powyższych objawów szczególnie podczas ruchów głową, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, pochylaniu się, nadmiernej aktywności itp. Powinno się ich unikać, a przynajmniej ograniczać w miarę możliwości.
Należy pamiętać, że mimo iż jest to choroba ucha, to jej objawami nie będzie pogorszenie słuchu czy też jego utrata. Ma ona podłoże nerwowe, dlatego też zamiast udać się do laryngologa, należy skierować się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie do neurologa, który podczas szczegółowego badania będzie mógł stwierdzić co nam dolega.
Objawy kliniczne zapalenia nerwu przedsionkowego
Wszystkie wyżej wspomniane symptomy możemy zauważyć sami w naszym codziennym życiu. Są jednak również takie, do których rozpoznania wymagany jest lekarz oraz specjalistyczny sprzęt medyczny.
Podczas wizyty w przychodni, doktor może stwierdzić oczopląs, którego my sami mogliśmy nie zauważyć ? szczególnie gdy towarzyszą nam zawroty i bóle głowy. Natomiast podczas badania ENG oraz próbach kalorycznych Hallpike?a stwierdza się widoczne osłabienie lub brak pobudliwości błędnika.
Leczenie zapalenia nerwu przedsionkowego najczęściej nie wymaga leczenia szpitalnego. Można naturalny proces wspomóc poprzez zastosowanie różnego rodzaju medykamentów przepisanych przez lekarza. Choroba ta ustępując samoistnie pozostawia trwały ślad w organizmie ludzkim, a jej powtórne występowanie uznaje się za głębszy problem błędnika.
Autor:
Urszula Walkiewicz
Zobacz również opis choroby: Zapalenie nerwu przedsionkowego
Objawy zawrotów głowy i zaburzenia równowagi
Zaburzenia układu równowagi mogą być spowodowane różnymi czynnikami, nawet niewielkimi uszkodzeniami. Mogą objawiać się zawrotami głowy, a w zależności od lokalizacji uszkodzenia, mogą dominować inne symptomy, o różnym stopniu nasilenia.... czytaj więcej
Wymioty w połączeniu z silnymi bólami głowy
Ból głowy oraz wymioty towarzyszą bardzo wielu chorobom. Kiedy bóle są silne i pojawiają się razem z wymiotami, to zwykle oznacza to stan poważny, który wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Tym bardziej, jeżeli objawy pojawiają się nagle.... czytaj więcej
Brak komentarzy