Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zatrucia alkoholem etylowym

Inne nazwy objawów choroby: Objawy zatrucia etanolem;

Nie sposób odróżnić alkoholu metylowego od etylowego. Nie różnią się one ani smakiem, ani zapachem. Jest między nimi jednak znaczna różnica: alkohol metylowy nie jest przeznaczony do spożycia.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie alkoholem etylowym

Do zatruć dochodzi najczęściej na skutek spożycia alkoholu niewiadomego pochodzenia. Nierozpoznane w porę zatrucie może mieć skutki śmiertelne!

Niezauważalne początki


Objawy zatrucia metanolem występują po okresie wynoszącym mniej więcej od 6. do 24. godzin. Jest to zależne od ilości spożytego alkoholu oraz ogólnego stanu organizmu.

W początkowej fazie, po doustnym spożyciu alkoholu metylowego zaczynamy odczuwać objawy, które są również charakterystyczne dla zatrucia zwykłym alkoholem etylowym. Dlatego często nie rozpoznaje się, że doszło do groźnego zatrucia.

Pojawiają się typowe objawy upojenia alkoholowego: zaburzenia równowagi, wydłużenie czasu reakcji, zaburzenia koordynacji ruchowej, czy też nadmierny stan euforii.

Kolejna faza
zatrucia

Metanol przede wszystkim wpływa na centralny system nerwowy, narząd wzroku oraz przewód pokarmowy.
W miarę upływu czasu zaczynają pojawiać się intensywne bóle głowy, coraz bardziej uciążliwe nudności, wymioty oraz bóle w podbrzuszu.

Następnie pojawiają się zaburzenia świadomości, które mogą prowadzić nawet do śpiączki. Czasem chory odczuwa drgawki, zatrzymanie oddychania oraz zaburzenia rytmu serca.

Pojawiają się także zaburzenia widzenia, które rozwijają się po upływie więcej niż 6 godzin. Na początek objawiają się zmniejszeniem ostrości widzenia i pojawieniem się błysków w polu widzenia. Później dochodzi do występowania mroczków przed oczami. Końcowym etapem jest ślepota całkowita.

Jak rozpoznać zatrucie? 

Pomoc osobie, która spożyła alkohol metylowy musi być natychmiastowa. W przeciwnym wypadku  grozi jej śmierć.
Jedyna metoda rozpoznania jest przeprowadzenie wywiadu z osoba poszkodowaną lub świadkami zdarzenia oraz stwierdzenie występowania charakterystycznych objawów.

Co robić, aby pomóc poszkodowanemu?


Pierwsza pomoc polega na:

  • bezzwłocznym wezwaniu pogotowia ratunkowgo,
  • w razie utraty przytomności, chorego kładziemy na boku, pilnujemy,
  • gdy jest taka potrzeba musimy przeprowadzić płukanie żołądka,
  • podaniu wysokoprocentowego napoju alkoholowego – w ciągu 30. minut podać 4-% roztworu alkoholu etylowego w dawce 1,5 – 2,0 ml/kg. Ma to na celu wyparcie metanolu.
Zatrucie alkoholem metylowym jest na szczęście problemem dość rzadko występującym. Należy jednak pamiętać, aby zachować szczególną ostrożność i nie spożywać alkoholu nieznanego pochodzenia. A gdy już dojdzie do zatrucia, bezzwłocznie należy podjąć interwencję, aby nie doszło do śmierci organizmu.

Zobacz również opis choroby: Zatrucie alkoholem etylowym

Objawy zatrucia etanolem

Nie sposób odróżnić alkoholu metylowego od etylowego. Nie różnią się one ani smakiem, ani zapachem. Jest między nimi jednak znaczna różnica: alkohol metylowy nie jest przeznaczony do spożycia. czytaj więcej

Samoleczenie alkoholem u muszek drozofila

Muszki drozofila podają sobie alkohol, aby się wyleczyć. Jak prewencja czy też jako lekarstwo, etanol pozwala w rzeczywistości tym owadom zwalaczać ataki pasożytnicze os, które składają jaja w ich larwach. Ale, na obraz antybiotyków, alkohol ma swoje ograniczenia i osy się do niego przystosowują.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy