Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zawrotów głowy i zaburzenia równowagi

Zaburzenia układu równowagi mogą być spowodowane różnymi czynnikami, nawet niewielkimi uszkodzeniami. Mogą objawiać się zawrotami głowy, a w zależności od lokalizacji uszkodzenia, mogą dominować inne symptomy, o różnym stopniu nasilenia.

Zobacz również opis choroby: Zawroty głowy i zaburzenia równowagi

Klinicznymi objawami, które sygnalizują zaburzenia w układzie równowagi, są oczywiście zawroty głowy – objawy subiektywne i objawy obiektywne, które wynikają ze zmian w poszczególnych mięśniach, np. mimowolny ruch gałek ocznych, tzw. oczopląs i zaburzenia równowagi.

Zawroty głowy są subiektywnym symptomem uszkodzenia w układzie równowagi, ponieważ pojęcie to może być różnie odbierane przed daną osobę. Może oznaczać problemy z utrzymaniem pozycji stojącej, migotanie przed oczami, nudności, falowanie, kołysanie się, zapadanie.

Zawrotom głowy bardzo często mogą towarzyszyć wymioty, osłabienie, pocenie się i trudności w chodzeniu. Natomiast jeśli zawroty te spowodowane są uszkodzeniem  w uchu środkowym, to kolejnym objawem mogą być szumy w uszach. Kiedy zaburzenia te dotyczą błędnika, to wymienić można następujące objawy:
  • odczucie wirowania własnego ciała lub otoczenia;
  • wrażenie padania i zataczania się;
  • odczucia przypominające jazdę windą lub karuzelą.
Inne objawy uszkodzenia układu równowagi, to objawy obiektywne, które właśnie w obiektywny sposób mogą być kontrolowane i rejestrowane. Do takich objawów zaliczyć można:
  • chwianie się oraz upadanie w pozycji stojącej ze złączonymi nogami, czasami z ciałem przechylonym w jedną stronę;
  • chodzenie na szeroko rozstawionych nogach;
  • oczopląs.
Objawy te bardzo często występują razem z innymi symptomami uszkodzenia określonej części układu równowagi, np. w przypadku uszkodzenia móżdżku mogą to być zaburzenia koordynacji ruchu.

Rozpoznanie przyczyn zawrotów głowy i zaburzenia równowagi jest bardzo trudne z powodu wielu możliwości co do ich natury i występowania. Czasami jest to wręcz niemożliwe, nawet pomimo specjalistycznych badań diagnostycznych.

Na pewno ważny jest wywiad z pacjentem, w którym lekarz spyta się o charakterystyczne cechy towarzyszące zawrotom, o ich długość trwania, intensywność, przebyte urazy i choroby, warunki pracy, styl życia, stosowanie leków i używek.

Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Zawroty głowy i zaburzenia równowagi

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

koniec z zawrotami głowy

Też mieliśmy w rodzinie problem zaburzeń równowagi. Mojemu tacie towarzyszyły zawroty głowy praktycznie codziennie. Baliśmy się że kiedyś skończy si...

19-03-2015 18:00

~neila82

Dodaj komentarz

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności