Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zawrotów głowy i zaburzenia równowagi

Zaburzenia układu równowagi mogą być spowodowane różnymi czynnikami, nawet niewielkimi uszkodzeniami. Mogą objawiać się zawrotami głowy, a w zależności od lokalizacji uszkodzenia, mogą dominować inne symptomy, o różnym stopniu nasilenia.

Zobacz również opis choroby: Zawroty głowy i zaburzenia równowagi

Klinicznymi objawami, które sygnalizują zaburzenia w układzie równowagi, są oczywiście zawroty głowy – objawy subiektywne i objawy obiektywne, które wynikają ze zmian w poszczególnych mięśniach, np. mimowolny ruch gałek ocznych, tzw. oczopląs i zaburzenia równowagi.

Zawroty głowy są subiektywnym symptomem uszkodzenia w układzie równowagi, ponieważ pojęcie to może być różnie odbierane przed daną osobę. Może oznaczać problemy z utrzymaniem pozycji stojącej, migotanie przed oczami, nudności, falowanie, kołysanie się, zapadanie.

Zawrotom głowy bardzo często mogą towarzyszyć wymioty, osłabienie, pocenie się i trudności w chodzeniu. Natomiast jeśli zawroty te spowodowane są uszkodzeniem  w uchu środkowym, to kolejnym objawem mogą być szumy w uszach. Kiedy zaburzenia te dotyczą błędnika, to wymienić można następujące objawy:
  • odczucie wirowania własnego ciała lub otoczenia;
  • wrażenie padania i zataczania się;
  • odczucia przypominające jazdę windą lub karuzelą.
Inne objawy uszkodzenia układu równowagi, to objawy obiektywne, które właśnie w obiektywny sposób mogą być kontrolowane i rejestrowane. Do takich objawów zaliczyć można:
  • chwianie się oraz upadanie w pozycji stojącej ze złączonymi nogami, czasami z ciałem przechylonym w jedną stronę;
  • chodzenie na szeroko rozstawionych nogach;
  • oczopląs.
Objawy te bardzo często występują razem z innymi symptomami uszkodzenia określonej części układu równowagi, np. w przypadku uszkodzenia móżdżku mogą to być zaburzenia koordynacji ruchu.

Rozpoznanie przyczyn zawrotów głowy i zaburzenia równowagi jest bardzo trudne z powodu wielu możliwości co do ich natury i występowania. Czasami jest to wręcz niemożliwe, nawet pomimo specjalistycznych badań diagnostycznych.

Na pewno ważny jest wywiad z pacjentem, w którym lekarz spyta się o charakterystyczne cechy towarzyszące zawrotom, o ich długość trwania, intensywność, przebyte urazy i choroby, warunki pracy, styl życia, stosowanie leków i używek.

Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Zawroty głowy i zaburzenia równowagi

Objawy zaburzenia równowagi

Zaburzenie równowagi może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj związane jest ono z uszkodzeniem układu nerwowego. Objawy jakie występują przy tym schorzeniu zależą od lokalizacji uszkodzenia. Ich nasilenie się oraz częstotliwość występowanie również zależą od powyższego czynnika.... czytaj więcej

Zawroty głowy

Zawroty głowy są objawem towarzyszących wielu chorobom. Moga one świadczyc o poważnych schorzeniach neurologicznych ale również powodować je może niegroźne zatkanie ucha. Zawroty głowy mogą mieć też swoje podłoże psychiczne. Zawrotom głowy często towarzyszy wrażenie wirowania otoczenia. Poznanie przyczyny ułatwia analiza objawó... czytaj więcej

Dodaj komentarz

koniec z zawrotami głowy

Też mieliśmy w rodzinie problem zaburzeń równowagi. Mojemu tacie towarzyszyły zawroty głowy praktycznie codziennie. Baliśmy się że kiedyś skończy si...

19-03-2015 18:00

~neila82

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy