Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu Dany'ego-Walkera

Zespół Dany'ego-Walkera, to choroba, która rozwija się u chorego już w okresie prenatalnym. Wiąże się on z wadami rozwojowymi mózgu w obszarze czwartej komory - tu znajdują się móżdżek, most i rdzeń przedłużony.

Zobacz również opis choroby: Zespół Dany'ego-Walkera

Móżdżek znajduje się w tylnej części naszej czaszki i ma budowę podobną do samego mózgu - składa się z dwóch półkul i robaka. Ta struktura jest odpowiedzialna między innymi za poruszanie się, utrzymywanie równowagi, koordynację ruchową i właściwą pracę mięśni szkieletowych. Móżdżek bierze udział również w takich procesach jak zapamiętywanie ruchów czy uczenie się i zapamiętywanie.

W mózgu chorego na zespół Dany'ego-Walkera główna zmianą jaka zachodzi jest poszerzenie tylnej jamy czaszki i umiejscowienie móżdżku w innym miejscu, niż u człowieka zdrowego. U pacjenta ze wspomnianą przypadłością w głowie tworzy się torbiel, uciskająca móżdżek, tym samym ograniczając jego funkcjonowanie. Ponadto u chorego robak nie jest prawidłowo rozwinięty.

Czym objawia się zespół Dan'ego-Walkera?

Objaw który pojawia się u większej liczby chorych to wodogłowie. Najczęściej pojawia się już w wieku dziecięcym. U dziecka można zauważyć cienką skórę na głowie, powiększenie tylnej części czaszki i trudności z utrzymaniem głowy w stałej pozycji.

Trzeba uświadomić sobie, że przy opisywanej chorobie nie ma określonych objawów, które występują u każdego. Przebieg choroby jest różny u innych osób, ze względu na wielkość wodogłowia, stopień przemieszczenia móżdżku itp.

Są jednak objawy, które powinny przykuć naszą uwagę. Jeżeli dziecko ma problemy z nauką, jest ciągle rozdrażnione, ma drgawki, niezgrabne ruchy, nudności, wymioty, problemy z utrzymaniem równowagi lub mimowolne ruchy mięśni, należy udać się do lekarza i skonsultować z nim te objawy.

Ponadto u niektórych chorych występują wady serca, wielotorbielowatość nerek, jamistość rdzenia kręgowego, deformacje kończy i twarzy, bezdechy w czasie snu i nieprawidłową budowę niektórych kręgów. U około 50% chorych występuje też upośledzenie umysłowe.

Autor: Paulina Wójcik

Zobacz również opis choroby: Zespół Dany'ego-Walkera

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy