Móżdżek znajduje się w tylnej części naszej czaszki i ma budowę podobną do samego mózgu - składa się z dwóch półkul i robaka. Ta struktura jest odpowiedzialna między innymi za poruszanie się, utrzymywanie równowagi, koordynację ruchową i właściwą pracę mięśni szkieletowych. Móżdżek bierze udział również w takich procesach jak zapamiętywanie ruchów czy uczenie się i zapamiętywanie.
W mózgu chorego na zespół Dany'ego-Walkera główna zmianą jaka zachodzi jest poszerzenie tylnej jamy czaszki i umiejscowienie móżdżku w innym miejscu, niż u człowieka zdrowego. U pacjenta ze wspomnianą przypadłością w głowie tworzy się torbiel, uciskająca móżdżek, tym samym ograniczając jego funkcjonowanie. Ponadto u chorego robak nie jest prawidłowo rozwinięty.
Czym objawia się zespół Dan'ego-Walkera?
Objaw który pojawia się u większej liczby chorych to wodogłowie. Najczęściej pojawia się już w wieku dziecięcym. U dziecka można zauważyć cienką skórę na głowie, powiększenie tylnej części czaszki i trudności z utrzymaniem głowy w stałej pozycji.
Trzeba uświadomić sobie, że przy opisywanej chorobie nie ma określonych objawów, które występują u każdego. Przebieg choroby jest różny u innych osób, ze względu na wielkość wodogłowia, stopień przemieszczenia móżdżku itp.
Są jednak objawy, które powinny przykuć naszą uwagę. Jeżeli dziecko ma problemy z nauką, jest ciągle rozdrażnione, ma drgawki, niezgrabne ruchy, nudności, wymioty, problemy z utrzymaniem równowagi lub mimowolne ruchy mięśni, należy udać się do lekarza i skonsultować z nim te objawy.
Ponadto u niektórych chorych występują wady serca, wielotorbielowatość nerek, jamistość rdzenia kręgowego, deformacje kończy i twarzy, bezdechy w czasie snu i nieprawidłową budowę niektórych kręgów. U około 50% chorych występuje też upośledzenie umysłowe.
Autor: Paulina Wójcik
Zobacz również opis choroby: Zespół Dany'ego-Walkera
Brak komentarzy