Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu Morgagniego-Adamsa-Stokesa

Zespół Morgagniego-Adamsa-Stokesa ( w skrócie nazywany zespołem MAS) to ostre niedokrwienie mózgu występujące w  bloku przedsionkowo- komorowym lub w przebiegu częstoskurczu komorowego. Inaczej mówiąc to zaawansowana postać zaburzenia rytmu serca objawiająca się krótkimi epizodami utraty przyjemności.

Zobacz również opis choroby: Zespół Morgagniego-Adamsa-Stokesa

Napady MAS powodują dwie sytuację:

Barykadia- mówimy o niej, gdy serca uderza poniżej 50 razy na minutę.

Jest to już pierwszy sygnał, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego.

To właśnie jedno z zaburzeń serca polegające na jego zbyt wolnej pracy.

Przyczyną tego mogą być zaburzenia funkcjonowania węzła zatokowego, ponieważ to on odpowiedzialny jest za przesłanie impulsów inicjujących pracę serca. Barykadia często nie daje żadnych objawów, ale zdarzają się omdlenia, osłabienie, mroczki przed oczami. W skrajnych przypadkach może ona zakończyć się zgonem. Pamiętajmy jednak, że zawsze spowolniona praca serca oznacza barykadię i w niektórych przypadkach jest czymś normalnym ( podczas snu, przy intensywnym uprawianiu sportu).

Asystolia- to całkowity brak skurczów mięśni oraz komór, któremu towarzyszy brak aktywności elektrycznej mięśnia sercowego EKG ( w zapisie EKG linia zbliżona do poziomej). Oznacza ona nic innego jak zatrzymanie serca na kilka sekund, brak przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. W wyniku tego następuje niedotlenienie wszystkich komórek organizmu, w szczególności ośrodkowego układu nerwowego (są najbardziej wrażliwe i najszybciej obumierają). W przypadku napadu trwającego dłużej niż kilka minut może dojść do zgonu.

Główne objawy choroby


Napad poprzedzają często bóle i zawroty głowy, uczucie nieuzasadnionego lęku, bóle brzucha. Przy 10-20 sekundowej asystolii dochodzi do całkowitej utraty świadomości, co świadczy o coraz większym zbliżającym się niebezpieczeństwie. Napadom towarzyszą drgawki- zbliżone do padaczkowych często powodują błędne rozpoznanie. Mogą występować seryjnie, a są wynikiem nadpobudliwości mózgu lub rdzenia kręgowego. U chorego zauważalne są zbledniecie, sinica i zaburzenia oddychania. Przykładając rękę w okolicach serca, jego bicie może być niewyczuwalne, podobnie jest z wyczuciem tętna. Jeżeli zatrzymanie akcji serca trwa dłużej niż 3 min. to następują nieodwracalne zmiany w mózgu lub zgon.

Podczas napadu niezwykle ważne jest udzielenie szybkiej pomocy. Pierwszym krokiem  będzie rytmiczne uderzanie ręką w klatkę piersiową w okolicy serca. Jeżeli to nie pomoże, wówczas konieczne będzie wykonanie masażu serca i sztucznego oddychania metodą usta-usta.

Zobacz również opis choroby: Zespół Morgagniego-Adamsa-Stokesa

Objawy komorowego zaburzenia rytmu po zawale

Komorowe zaburzenie rytmu serca powstaje w wyniku zatrzymania pracy serca podczas trwania zawału, bądź gdy zaburzona zostanie znacznie praca serca . Dochodzi wtedy do arytmii komorowej, która w zależności od nasilenia może mieć skutki śmiertelne.... czytaj więcej

Badanie krwi może wykryć zespół Downa

Naukowcy mówią, że badanie krwi kobiet w ciąży w kierunku zaburzeń dzieci może być wielkim krokiem dla medycyny. Syndrom Downa można dostrzec z dość dużym prawdopodobieństwem już w krwi matki, pisze amerykański zespół naukowców dla New England Journal of Medicine.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy