Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zwyrodnienia czołowo-skroniowego (FTLD)

Zwyrodnienie czołowo skroniowe może przebiegać w trzech wariantach. Pierwszym z nich jest wariant behawioralny, drugi to otępienie semantyczne, a trzeci to postępująca afazja z utratą płynności mowy. Wszystkie warianty mają szereg wspólnych objawów, jednak są też pewne różnice.

Zobacz również opis choroby: Zwyrodnienie czołowo-skroniowe (FTLD)

Objawy behawioralnego otępienia czołowo-skroniowego (bvFTD)

Początki choroby to dające się zauważyć zmiany osobowości u chorego. Chory coraz częściej zaczyna mieć obniżony nastrój i mniej energii do działania. Przede wszystkim choroba objawia się zaburzeniami zachowania i zmianami osobowości. Pogorszenie się pamięci nie jest objawem, który jest charakterystyczny dla tej odmiany zwyrodnienia.

Zaburzenia zachowania u chorych na zespół czołowy często wyraża się odhamowaniem zachowania. Pewne zachowania, np. dotyczące sfery seksualnej, których człowiek zdrowy ze względu na naturalne hamulce, np. wstydu, nie dopuszcza się, dla chorego na ten rodzaj zwyrodnienia mogą być na porządku dziennym. Chorzy mogą być nienaturalnie wesołkowaci lub nadmiernie depresyjni bez realnego powodu. Jedna z cech tego otępienia jest brak dystansu do siebie i brak krytycyzmu. Zdarzają się objawy urojeniowe.

U chorego na zwyrodnienie czołowo-skroniowe można zaobserwować zjadanie niejadalnych rzeczy. Generalnie wykazuje on tendencję do poznawania wszystkiego za pomocą ust, charakterystyczną dla niemowlaków. Pojawiają się także odruchy prymitywne. Jednym z nich jest reakcja na drażnienie dłoniowej części ręki, które powoduje skurcz mięśnia brudkowego.

W przebiegu zwyrodnienia czołowo-skroniowego pojawiają się objawy zespołu parkinsonowskiego. Możemy więc mieć do czynienia z drżeniem spoczynkowym, wzmożonym napięciem mięśniowym, spowolnieniem ruchów oraz upośledzeniem automatyzmów ruchowych. Obserwuje się również objawy występujące w zespole móżdżkowym, jak zaburzenia chodu oraz niezborność ruchową.

Objawy otępienia semantycznego

Co piąty chory na zwyrodnienie czołowo-skroniowe ma objawy wskazujące na otępienie semantyczne. Tutaj warto zwrócić uwagę, że jest to wariant zwyrodnienia, który najczęściej występuje nie w związku z dziedziczeniem. Znaczy to, że na tę odmianę otępienia chorują najczęściej osoby, które w swoich rodzinach nigdy nie miały przypadków tego typu chorób.

U chorych z otępieniem semantycznym w badaniach obrazowych można zaobserwować asymetryczny zanik przednich płatów skroniowych. Asymetryczny oznacza, że zanik może być większy po lewej lub prawej stronie. Objawy będą różne w zależności od tego po której stronie obserwujemy większy zanik. W przypadku, gdy zanik jest większy po lewej stronie, wtedy przeważającym objawem będzie utrata zdolności prawidłowego mówienia. Jeżeli zanik bardziej dotyczy prawej strony, wtedy choroba objawiać się będzie przede wszystkim zaburzeniami zachowania.

Już na wczesnym etapie rozwoju choroby mogą pojawić się odruchy prymitywne. Chorzy zachowują jednak zdolności wzrokowo-przestrzenne. Choroba zazwyczaj nie objawia się problemami z pamięcią, zarówno związaną z wydarzeniami z dalszej przeszłości, jak i bliższej. Ten wariant zwyrodnienia objawia się wielomównością, przy czym wypowiedzi nie zawierają wiele informacji. Jest to tzw. mowa pusta.

Zaburzenia zachowania w zasadzie są podobne do zaburzeń występujących w wariancie behawioralnego otępienia czołowo-skroniowego.

Objawy postępującej afazji z utratą pamięci

W tym wariancie mamy do czynienia przede wszystkim z lewym płatem czołowym i skroniowym. Konsekwencją tego zaniku jest postępująca afazja, czyli problemy z mową. Objawem tego otępienia jest to, że mowa przestaje być płynna. Pomimo tego nie obserwuje się problemów ze zrozumieniem tego, co mówią inne osoby zwracające się do chorego. Chorzy mają jednak problem z czytaniem i pisaniem. Wypowiedzi są agramatyczne.

Warto zaznaczyć, że zaburzenia związane z mową są zazwyczaj bardzo długo jedynym objawem choroby. Dopiero w późniejszym czasie mogą pojawić się zaburzenia zachowania, które zostały opisane w wariancie otępienia czołowo-skroniowego. We wczesnym okresie rozwoju choroby mogą pojawić się odruchy prymitywne, które zostały opisane wyżej. Objawem może być również nietrzymanie moczu. Na późniejszym etapie rozwoju zwyrodnienia pojawiają się objawy parkinsonowskie.

Zobacz również opis choroby: Zwyrodnienie czołowo-skroniowe (FTLD)

Zmiany kondycji psychicznej u ludzi starszych

U człowieka wraz z upływem czasu zmienia się nie tylko kondycja fizyczna ale również ograniczeniu mogą ulec zdolności intelektualne. U starszych osób można również zaobserwować zmiany charakteru i osobowości. czytaj więcej

Objawy depresji u osób starszych

W wieku dojrzałym depresja często nie jest rozpoznawana. Przysłania ją demencja lub inne problemy zdrowotne. Za przyczynę złego stanu zdrowia psychicznego u osób starszych mylnie uznawane są liczne dolegliwości fizyczne lub przewlekłe choroby typowe dla tego wieku. Warto w związku z tym posiadać podstawową wiedzę na temat objawów dep... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy