Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy nerwiaka zarodkowego współczulnego

Nerwiak zarodkowo- współczulny (NBL) to nowotwór złośliwy, rozwijającym się się z listewki nerwowej, z której w prawidłowych warunkach powstają nadnercza i zwoje układu współczulnego.

Zobacz również opis choroby: Nerwiak zarodkowy współczulny

To jeden z najczęstszych nowotworów wieku dziecięcego. Stanowi aż 30- 50% wszystkich guzów występujących u noworodków. Do piątego roku życia rozpoznaje się 90% przypadków wystąpienia nowotworu. W Polsce, każdego roku diagnozuje się 60- 70 zachorowań.

Mimo prowadzenia wielu regularnych badań, przyczyny choroby ciągle nie są znane. Nowotwór wystepuje głównie u dzieci z wadami wrodzonymi, zespołami niedoborów immunologicznych i z zaburzeniami chromosomalnymi.

Zdarza się, że towarzyszą mu inne schorzenia jak: nerwiakowłókniakowatość lub choroba Hirschsprunga. Nerwiak zarodkowo - współczulny może być również konsekwencją uszkodzenia płodu poprzez spożywanie alkoholu przez ciężarną.

Nerwiak zarodkowo- współczulny rozwija się tam gdzie występują embrionalne komórki części wspólnej układu nerwowego autonomicznego. Najczęściej pojawia się w okolicy zaotrzewnowej jamy brzusznej, to ok. 60- 80% przypadków. Znacznie rzadziej dotyka tylnego śródpiersia (ok. 15%), szyi (2-5%) i miednicy.

Objawy

W zależności od umiejscowienia zmiany chorobowej, stwierdza się różne objawy nowotworu.

Jama brzuszna. Objawy kliniczne to przede wszystkim brak łaknienia, wymioty, bóle brzucha i pogarszający się ogólny stan zdrowia  dziecka. Podczas badania palpacyjnego brzucha, można wyczuć twardy, nieruchomy guzek.

Klatka piersiowa. Guzy tylnej części klatki piersiowej rozwijają się w większości przypadków bezobjawowo. Jeśli jednak zmiana chorobowa występuje w innym jej miejscu, pojawiają się duszności, kaszel, zaburzenia połykania, obrzęk szyi i ból w klatce piersiowej.
 
Szyja. Gdy nowotwór rozwija się w odcinku szyjnym, pierwszym objawem jest łatwo wyczuwalny guzek. Ponadto występują objawy charakterystyczne dla zespołu Hornera.

Miednica. Główne objawy kliniczne związane z nerwiakiem zarodkowo- współczulnym to zaparcia, zastój moczu i masa guza wyczuwalna w badaniu per rectum.

Okolica przykręgosłupowa. Towarzyszy ból pleców, osłabienie kończyn dolnych, zanik mięśni i zmniejszenia napięcia mięśniowego. Oprócz tego pojawia się skolioza, wzmożenie odruchów, porażenie kończyn i zaburzenia funkcji pęcherza moczowego i zwieracza odbytu.

Oczodół i gałka oczna. Guzek zlokalizowany w obszarze oczu skutkuje ich wytrzeszczem, obrzękiem powiek i tarczy nerwu wzrokowego. Pojawia się także zez, krwawienie do siatkówki oka oraz krwiaki okularowe.

Objawy nerwiaka zarodkowo- współczulnego nie są jedynie zależne od umiejscowienia guzka. Choroba może być także wywołana nadmiernym wydzielaniem katecholamin. Pojawia się wtedy napadowe pocenie i zaczerwienienie twarzy, bóle głowy, kołatanie serca i nadciśnienie tętnicze. Wyróżnia się także objawy spowodowane wydzielaniem jelitowego hormonu wazoaktywnego (VIP), należą do nich: biegunki, bóle brzucha i hipokaliemia.

Na szczególną uwagę zasługuje zespół opsoklonii i mioklonii, zwany też zespołem Kingsbourne`a. Charakteryzuje się występowaniem nieregularnych mimowolnych ruchów gałek ocznych i nieskoordynowanych ruchów ciała. Obserwuje się także przewlekłe nieprawidłowości neurologiczne, zaburzenia mowy i zmiany w zachowaniu.

Autor:

Paulina Łabędź

Zobacz również opis choroby: Nerwiak zarodkowy współczulny

Objawy nerwiaka płodowego

Nerwiak płodowy to złośliwy nowotwór, wywodzący się z komórek cewy nerwowej (neuroblastów). Jest jednym z najczęściej rozpoznawalnych nowotworów u dzieci. Około 25-35% przypadków, występuje u dzieci poniżej 2 roku życia. Stwierdza się u nich nieprawidłowości genetyczne pod postacią delecji w obrębi... czytaj więcej

Objawy Nephroblastomy

Przebieg i objawy guza Wilmsa są bardzo nietypowe. Wszystko dlatego, że guz rozwija się bardzo szybko w organizmie, powodując liczne przerzuty, a same objawy pojawiają się dosyć późno w stosunku do tempa jego rozwoju. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy