Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Wymioty w połączeniu z silnymi bólami głowy

Ból głowy oraz wymioty towarzyszą bardzo wielu chorobom. Kiedy bóle są silne i pojawiają się razem z wymiotami, to zwykle  oznacza to stan poważny, który wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Tym bardziej, jeżeli objawy pojawiają się nagle.

Wymioty a bóle głowy za gałką oczną lub w skroni

Wymioty w połączeniu z bólem głowy mogą być wynikiem migreny. U osób borykających się z tą dolegliwością ból ma charakter napadowy i pulsujący. Migrenowy ból głowy najczęściej umiejscowiony jest za gałką oczną lub w skroni w jednej połowie głowy.

Wymioty nie są podstawowym objawem migreny. Może to być objaw towarzyszący bólom głowy ale nie zawsze musi wystąpić. Jest to zależne od stopnia nasilenia napadu migrenowego.

Pulsującemu bólowi głowy w skroni lub za gałka oczną zazwyczaj towarzyszy nadwrażliwość na hałas i światłowstręt. Migrena może również powodować zawroty głowy.

Objawy nasilają się pod wpływem wysiłku fizycznego. Nadmierna aktywność może też przyczynić się do powstania  ataku migrenowego. Podobnie jest z emocjonalnym wzburzeniem. Napad migrenowy najczęściej rozpoczyna się we wczesnych godzinach porannych. Dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do ataku jest zmiana pogody, jak również spożycie określonych produktów, np. czekolady. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, np. podczas miesiączki również zwiększają ryzyko pojawienia się migreny.

Migrenowe bóle głowy mają charakter nawrotowy. Po ustąpieniu pojawiają się ponownie. Taka sytuacja może trwać od kilku godzi do kilku dni.

Wymioty i ból głowy - bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

O ile wymioty towarzyszące bólom głowy podczas migreny nie są stanem wymagającym natychmiastowej interwencji lekarskiej, to objawy te mogą również oznaczać poważną chorobę zagrażającą życiu. Taką chorobą jest bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Co jest sygnałem, że ból głowy i wymioty to coś bardzo poważnego? Przede wszystkim takim sygnałem jest pojawienie się wysokiej gorączki oraz bólu i sztywności karku. Takie objawy wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Rokowania zależą od czynnika (bakterii), który wywołał chorobę. Leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych przez 2-3 tygodnie. Chorzy leczeni są antybiotykami.  Niestety nawet u osób prawidłowo leczonych może dojść do powikłań neurologicznych (osłabienie słuchu i mowy, niedowłady).

Wymioty i silny ból głowy bez gorączki

Kolejnym stanem zagrażającym życiu objawiającym się wymiotami i silnymi bólami głowy jest pęknięcie tętniaka mózgu z krwotokiem podpajęczynówkowym, czyli udar mózgu. W odróżnieniu od bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych udar nie objawia się gorączką.

Bóle głowy spowodowane udarem są określane jako rozsadzające. Ból nie nasila się stopniowo, ma on charakter nagły. Oprócz bardzo silnego bólu głowy pojawia się sztywność karku.

Udar mózgu może powodować drgawki oraz zaburzenia świadomości aż do jej całkowitej utraty. Bólom mogą towarzyszyć zawroty głowy oraz podwójne widzenie.

Wymioty i silny ból głowy w obrębie czoła i oczu

Ból głowy w obrębie czoła i oczu może oznaczać ostry atak jaskry. Choć podczas ataku migrenowego ból również może wystąpić w obrębie oczu, to jednak ma on innych charakter. Migrena to ból pulsujący, atak jaskry to ból rozsadzający. Nie występuje gorączka ale nie mamy do czynienia także ze sztywnością karku, co pozwala odróżnić bóle w tej okolicy od tych spowodowanych udarem mózgu. Ostry atak jaskry może pojawić się u osób, u których nigdy nie została zdiagnozowana jaskra.

Najistotniejszymi objawami towarzyszącymi wymiotom oraz silnym bólom głowy są objawy dotyczące oka. Jest ono silnie zaczerwienione oko, pojawia się łzawienie, źrenica jest nieruchoma i rozszerzona. Atak jaskry powodować może zaburzenie widzenia (tęczowe koła wokół źródeł światła). Objawy pojawiają się nagle. Pojawienie się tych objawów wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, w przeciwnym razie atak może doprowadzić do ślepoty.

Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

O zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych mówimy wówczas, gdy stan zapalny obejmuje opony ochronne pokrywające mózg. Zapalanie opon mózgowo-rdzeniowych przebiega dwutorowo, w zależności od przyczyny choroby. Najbardziej niebezpieczne jest zapalenie bakteryjne, w przypadku którego konieczne jest przyjmowanie antybiotyków dożylnych.... czytaj więcej

Zapalenie opon mózgowych: obiecujące rezultaty badań nad szczepionką

Badanie dotyczące szczepionki MenAfriVac, opublikowane w The Lancet w ubiegłym tygodniu, przynosi dobre wieści: medykament ten, który służy do ochrony przed zapaleniem opon mózgowych, okazał się skuteczny w walce z chorobą, która nieprzerwanie zabija ludzi na całym świecie.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy