Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zawroty głowy

Zawroty głowy są objawem towarzyszących wielu chorobom. Moga one świadczyc o poważnych schorzeniach neurologicznych ale również powodować je może niegroźne zatkanie ucha. Zawroty głowy mogą mieć też swoje podłoże psychiczne. Zawrotom głowy często towarzyszy wrażenie wirowania otoczenia. Poznanie przyczyny ułatwia analiza objawów towarzyszących. Najczęście oprócz zawrotów głowy chorzy skarżą się na szumy w uszach, ból szyi i karku, drżenia kończyn, wzmożone pocenie się.

Zawroty głowy: Oszołomienie, zataczanie się i uczucie niepewności

Zawroty głowy jako działanie niepożądane leków

Nieokreślone zawroty głowy, które wywołują uczucie niepewności, ponieważ powodują chwianie się oraz oszołomienie, mogą być spowodowane działaniem niektórych leków. Do tego typu zwrotów głowy może dojść z powodu przyjęcia dużej dawki antybiotyków, leków odwadniających, przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz kwasu acetylosalicylowego (aspiryna). Objawy mogą pojawić się kilka dni lub kilka godzin po przejęciu leków. Dolegliwości ustępują po odstawieniu leku, który wywołał objawy.

Zawroty głowy podczas wysiłku fizycznego

Nieokreślone zawroty głowy - uczucie oszołomienia zataczania się, jeżeli pojawiają się podczas wysiłku fizycznego, mogą świadczyć o niedokrwistości. Najczęściej jest to niedokrwistość z niedoboru żelaza.

U osób z niedokrwistością dodatkowo pojawiają się takie objawy, jak: bladość skóry i błon śluzowych, szybka męczliwość, zaburzenia koncentracji i obniżona wydolność fizyczna. Na niedokrwistość wskazują takie dolegliwości jak pęknięcia w kącikach ust, czyli zajady, suchość skóry, łamliwe paznokcie i bruzdy na paznokciach, wypadanie włosów.

Zawroty głowy jako objaw cukrzycy

Zawroty głowy połączone ze zmęczeniem mogą być jednym z objawów nierozpoznanej lub źle kontrolowanej cukrzycy. Dodatkowymi objawami wskazującymi na cukrzycę jest zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu oraz świąd całego ciała. Cukrzyca może objawiać się utrata apetytu ale i również atakami głodu. Niepokoić powinny również nocne skurcze łydek.

Zawroty głowy i uczucie pustki w głowie

Zawroty głowy połączone z uczuciem pustki w głowie mogą oznaczać pierwsze objawy udaru mózgu. Dodatkowo dochodzi lekkie uczucie ucisku w głowie. Udar mózgu prowadzi w efekcie do zaburzeń widzenia i mowy, zaburzeń czucia, paraliż mięśni oraz zaburzenia świadomości. Objawy udaru mózgu rozpoczynają się nagle. Objawem alarmującym, świadczącym, że najpewniej jest to udar mózgu, jest pojawienie się asymetrii twarzy oraz osłabienie kończyn po jednej stronie.

Zawroty głowy powodujące zataczanie się, niepewny chód

Stopniowo nasilające się zawroty głowy, które powodują skłonność do upadków, niepewny chód, chód drobnymi kroczkami, świadczyć może o chorobie Parkinsona. U chorych na tą chorobę mamy do czynienia z drżeniem spoczynkowym rąk, które ustępuje podczas celowego ruchu. Chorzy na Parkinsona mają zesztywnienie mięśni i ograniczoną mimikę twarzy.

Inną chorobą neurologiczną, która objawia się zawrotami głowy i niepewnym chodem, jest stwardnienie rozsiane. Objawy nie pojawiają się stopniowo, jak to jest w przypadku choroby Parkinsona. Często objawy stwardnienia rozsianego rozpoczynają się jednym rzutem i mają charakter nawracający. Nie oznacza to, że choroba nie rozwija się stopniowo. Jednym z najwcześniejszych objawów jest zaburzenie widzenia - zamazane widzenie, obraz wyblakły, mniej jaskrawy. Inne wczesne objawy stwardnienia rozsianego to skurcze i bóle mięśni, zwykle dotyczy to kończyn dolnych. Tym objawom towarzyszą zawroty głowy oraz problemy z utrzymaniem równowagi.

Napadowe zawroty głowy z wrażeniem wirowania otoczenia

Wirowanie otoczenia a łagodne położeniowe zawroty głowy

Tego typu zawroty głowy utrzymują się zazwyczaj przez kilka sekund. Zawroty z wrażeniem wirowania otoczenia lub pozornego kręcenia się samego chorego, nie występują rzadko. Są to objawy schorzenia nazywanego łagodnymi położeniowymi zawrotami głowy. Tego typu zawroty głowy najczęściej pojawiają się w sytuacjach kładzenia się do łóżka, pochylania głowy do przodu, kładzenia się spać lub obracania się na drugi bok podczas leżenia. Generalnie te krótkotrwałe zawroty głowy wiążą się ze zmianami położenia głowy.

Wrażenia wirowania a zapalenie nerwu przedsionkowego

Zawroty głowy z wrażeniem wirowania otoczenia są również objawem zapalenia nerwu przedsionkowego. Choroba powoduje skłonność do upadków, co jest niebezpieczne dla chorych, szczególnie mieszkających samotnie. Zawroty głowy pojawiają się w ciągu kilku dniu i mają charakter nawrotowy. Dolegliwości nasilają się podczas ruchów głową, schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Zawrotom głowy towarzyszą wymioty, nudności i oczopląs. Chorzy czują się bardzo źle.

Zawroty głowy i uczucie wirowania i chwiania się otoczenia

Jeżeli chorzy oprócz wrażenia wirowania otoczenia odczuwają również uczucie chwiania się otoczenia lub samego chorego, to być może jest to spowodowane migreną. Osoby borykające się ze stanami migrenowymi skarżą się na tego typu zawroty głowy. Dodatkowo pojawić się może podwójne widzenie lub inne zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy, niepewny chód, zaburzenia czucia i świadomości. Wszystko zależy od rodzaju migreny i stopnia nasilenia objawów. Dolegliwości rozpoczynają się z reguły dosyć gwałtownie, ataki utrzymują się od kilku minut do kilku godzin, niekiedy dłużej - przez wiele godzin.

Silne zawroty głowy z wrażeniem wirowania otoczenia

Zawroty głowy z wrażeniem wirowania otoczenia lub pozornego kręcenia się samego chorego, które mają charakter silnych lub bardzo silnych mogą być objawem choroby Meniere'a.

Dolegliwości rozpoczynają się nagle i utrzymują się od kilku minut do kilku godzin. Oprócz zawrotów głowy i zaburzeń równowagi chorzy zmagają się z kłopotami ze słuchem, które ustępują po napadzie. Chorzy skarżą się na szumy w uszach oraz na nieprzyjemne uczucie pełności w uchu lub uszach - w zależności czy choroba dotyczy jednego ucha czy jest obustronna.

Zawroty głowy związane z dolegliwościami kręgosłupa szyjnego

Zawroty głowy z wrażeniem wirowania, które nasilają się często podczas wykonywania określonych ruchów głową, takich jak ruch obrotowy, mogą być spowodowane tzw. zespołem kręgosłupa szyjnego. Terminem tym określa się dolegliwości w obrębie kręgosłupa szyjnego i karku. Podczas ruchów głowy chorzy odczuwają ból promieniujący od karku lub potylicy (tylna część głowy) do przodu. Pacjenci mogą odczuwać bolesne napięcie w obrębie karku i ramion, mrowienie lub uczucie drętwienia jednego ramienia, dłoni lub palców. Tego typu dolegliwości trwają z reguły krótko ale mają charakter nawrotowy. Jeżeli ból promieniuje do barku i ramienia, istnieje dodatkowy ucisk nerwu i mamy do czynienia z zespołem bark-ramię.

Przyczyną dolegliwości kręgosłupa szyjnego wywołującego zawroty głowy jest nieprawidłowa postawa, np. długotrwała praca przed komputerem z nieprawidłowo ułożoną głową (nachylona do przodu). Może to być również objaw zużycia stawów trzonu kręgu lub krążków międzykręgowych w obrębie kręgosłupa szyjnego. Ostry ból jest często następstwem nagłego urazu szyi, np. w czasie wypadku samochodowego.

Oprócz zawrotów głowy z wrażeniem wirowania pacjenci skarżą się również na stałe lub napadowe bóle głowy, szumy w uszach, ból ramion i karku.

Zawroty głowy a zatkane ucho

Zatkane ucho, np. woskowiną może wywoływać zawroty głowy. Na zatkane ucho wskazuje jednostronne osłabienie słuchu. Objawy rozpoczynają się nagle, często po kąpieli lub prysznicu (woskowina pęcznieje i uszczelnia przewód słuchowy) Zatkane ucho może powodować wrażenie wirowania otoczenia.

Przyczynami zatkanego ucha mogą być: woskowina, zapalenie skóry przewodu słuchowego, ostry lub przewlekły nieżyt nosa lub zatok, niedociśnienie, nagła głuchota, choroba Meniere'a.

Oprócz zawrotów głowy (nie są dominującym objawem, mogą się nie pojawić) objawami zatkanego ucha woskowiną są: pogorszenie słuchu, szum w uchu, niekiedy odczucie pełności ucha, pobolewania ucha. Jeżeli zatkane ucho jest spowodowane wyżej wymienionymi chorobami, pacjenci mają do czynienia z dodatkowymi objawami w zależności od przyczyny, która wywołała zatkanie ucha.

Zawroty głowy a ostre zapalenie ucha środkowego

Objawy ostrego zapalenia ucha środkowego rozpoczynają się nagle, często jako powikłanie przeziębienia. Chociaż zawroty głowy wymieniane są wśród objawów ostrego zapalenia ucha środkowego, to należy podkreślić, że przede wszystkim głównym objawem jest silny pulsujący ból ucha. Zapaleniu ucha środkowego często towarzyszy gorączka, jednostronny niedosłuch i ból głowy. Chorzy mają ogólnie złe samopoczucie, brak apetytu, mogą mieć nudności i wymioty.

Powikłaniem ostrego zapalenia ucha środkowego może być ostre zapalenie ucha wewnętrznego, znane także jako zapalenie błędnika. Ucho wewnętrzne odpowiedzialne jest za zmysł słuchu oraz równowagi. Ta cześć, która odpowiada za równowagę i słuch nazywa się błędnikiem. Dlatego wśród objawów zapalenia błędnika wymienia się trudności z utrzymaniem równowagi, co generuje problemy z chodzeniem, zawroty głowy i oczopląs, co może powodować wrażenie wirowania otoczenia. Zaburzenia równowagi i zawroty głowy w przebiegu zapalenia błędnika są zdecydowanie bardziej nasilone w porównaniu z ostrym zapaleniem ucha środkowego. Oprócz problemów z równowagą, pojawiają się szumy w uszach, niedosłuch, nudności i wymioty.

Zawroty głowy z wrażeniem wirowania połączone z biernym ruchem

Zawroty głowy przy biernym ruchu, np. podczas jazdy samochodem, podczas latania lub na statku, również - podobnie jak w zapaleniu ucha wewnętrznego - mają związek z błędnikiem. Zawroty głowy zanikają w krótkim czasie po zakończeniu jazdy lub lotu.

Przyczyną dolegliwości związanych z narządem równowagi, jest niezgodność sygnałów docierających do mózgu poprzez różne zmysły - sygnały przeczą sobie. Narząd wzroku dostarcza sygnałów świadczących o byciu w ruchu a tymczasem siedzimy nieruchomo w fotelu samochodu. Błędnik nie może dostosować się adekwatnie do takiej sytuacji. Źle określa położenie ciała i dane potrzebne do utrzymania równowagi. Następstwem tego są zawroty głowy z wrażeniem wirowania otoczenia. Dodatkowo pojawiają się nudności oraz zwiększone wydzielanie śliny prowadzące do wymiotów. Ewentualnie może pojawić się oczopląs, silne wyczerpania, bóle głowy i nadmierna potliwość.

Zawroty głowy i silny lęk - uczucie stałego chwiania lub kołysania

Zawroty głowy mogą mieć swoje podłoże psychologiczne. Mogą one być spowodowane stanami lękowymi. Stany takie pojawiają się przeważnie w szczególnych okolicznościach, np. w przepełnionych środkach lokomocji. Powodem zawrotów głowy często są zaburzenia lękowe w postaci fobii. Zawroty głowy z uczuciem chwiania się lub kołysania, problemy z utrzymaniem równowagi, może u chorego wywołać wiele sytuacji, np. lęk przed psami (samo przechodzenie obok spacerującego psa na smyczy), lęk przed przebywaniem na dużej wysokości.
Dodatkowym objawami towarzyszącymi zawrotom głowy jest zazwyczaj nadmierna potliwość, nudności, drżenie kończyn, kołatanie serca, uczucie oszołomienia, suchość w jamie ustnej, trudności z oddychaniem. Są to tylko niektóre objawy stanu lękowego spowodowanego fobią. Objawów związanych z lękiem jest bardzo wiele. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zaburzeń lękowych oraz nasilenie bodźca wywołującego lęk.

Zawroty głowy spowodowane są również przez tzw. ataki panicznego lęku - uczucie nagłego ostrego lęku. Powoduje on zwykle skrajnie nieprzyjemne doznania somatyczne, jak kołatanie serca, duszność, uczucie gorąca, drżenia, słabości, miękkich nóg, zawroty głowy. Tego typu napadowy lęk może pojawiać się kilka razy dziennie lub kilka razy na rok. Atak lęku zazwyczaj trwa kilka lub kilkanaście minut. Tego typu chorobę diagnozuje się, jeżeli przyczyna wywołująca lęk jest dla pacjenta nieznana.

Zawroty głowy wywołane przez choroby serca

Zawroty głowy mogą być objawem chorób serca, które to choroby najczęściej wywołują niewydolność krążenia. Jako przykład może posłużyć tutaj kardiomiopatia rozstrzeniowa, która jest chorobą mięśnia sercowego. Pacjenci chorzy na kardiomiopatię rozstrzeniową skarżą się na duszność oraz  uczucie kołatania serca związane z nadkomorowymi i komorowymi zaburzeniami rytmu. Odczuwają ogólne osłabienie i znacznie wzrasta ich liczba oddechów. Chorobie towarzyszy bardzo często pogorszenie tolerancji wysiłkowej. Zawroty głowy świadczą o narastaniu choroby. Są one - wraz z dusznościami, długotrwałym zmęczeniem oraz bezsennością - objawami niewydolności krążenia.

Inną choroba serca, która może m.in. manifestować się zawrotami głowy jest bradykardia. Choroba powoduje spowolnienie pracy serca. Bradykardia może doprowadzić do niedotlenienia całego organizmu człowieka. Sygnałem takiego stanu są nie tylko zawroty głowy ale również problemy z pamięcią, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem oraz zaburzenia snu.

Kiedy do serca trafia mało krwi bogatej w tlen, mamy do czynienia z chorobą wieńcową. Powoduje to dusznicę bolesną - jest to efekt za wąskich tętnic. Taki stan nazywany jest również chorobą niedokrwienną serca. Zaburzenia te objawiają się: zawrotami głowy, uczuciem pieczenie wokół serca, bólem uciskowym w klatce piersiowej, promieniującym bólem na kończyny, drętwieniem kończyn.

Zawroty głowy spowodowane nadciśnieniem i niedociśnieniem tętniczym

Zawroty głowy są jednym z wielu objawów nadciśnienie oraz zbyt niskiego ciśnienia tętniczego krwi.

Nadciśnienie powoduje również bóle głowy, niepokój i kołatanie serca, potliwość i zadyszkę przy wysiłku. Osoby z nadciśnieniem tętniczym mogą doświadczać okresowej bezsenności. Nadciśnienie tętnicze prowadzi do powikłań - uszkodzenia różnych narządów. Pierwszymi objawami choroby są uporczywe bóle w tylnej części głowy oraz krwawienie z nosa. Łagodne nadciśnienie można leczyć metodami niefarmakologicznymi.

Polecamy: Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego

Obniżone ciśnienie krwi, zwane hipotonią, również powoduje zawroty głowy. Wyróżnia się trzy rodzaje hipotonii: pierwotna, ortostatyczna oraz wtórna. Każda z nich manifestuje się m.in. zawrotami głowy.

Hipotonia pierwotna jest to zbyt niskie ciśnienie krwi, które nie jest związane z choroba towarzyszącą. Wtórna hipotonia jest wynikiem przebytych lub aktualnych chorób. Hipotonia ortostatyczna polega na spadku ciśnienia na około 3 minuty po pionizacji ciała. Może to skutkować nie tylko zawrotami głowy ale również zamroczeniem i omdleniem. Generalnie osoby z niskim ciśnieniem, niezależnie od rodzaju hipotonii, po zmianie pozycji ciała, mogą odczuwać zawroty głowy oraz mroczki przed oczami.Zawroty głowy mogą oznaczać guza mózgu lub chłoniaka.

Chociaż guz mózgu najczęściej kojarzy się z nowotworem, to jednak tym terminem określa się wszystkie zmiany prowadzące do powstania dodatkowej masy wewnątrz czaszki. Wszystkie takie zmiany są niebezpieczne ponieważ prowadzą do uciskania mózgu lub rdzenia kręgowego, co wywołuje szereg objawów przede wszystkim neurologicznych.

Guzy mózgu na początkowym etapie rozwoju nie dają objawów. Wraz z ich powiększaniem się powodują m.in.; tępe głębokie bóle głowy, problemy ze wzrokiem, sztywność karku, niedowłady, zaburzenia równowagi.

Zawroty głowy mogą być również spowodowane przez chłoniaki, które rozwijają się w mózgu.

Chłoniaki złośliwe to jedna z częstszych chorób nowotworowych, która dotyka dzieci.  Spotykane są częściej u chłopców, niż dziewczynek. Dorośli również chorują - częściej mężczyźni.

Chłoniaki mogą mieć bardzo różne objawy w zależności od przypadku. Nowotwór może zająć np. szpik kostny, klatkę piersiową, jamę brzuszną. Chłoniakowi w mózgu towarzyszą bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją, zmiany osobowości, napady padaczkowe, stany lękowe oraz omamy.

Zawroty głowy jako skutek ukąszenia przez kleszcza

Zawroty głowy mogą być objawami chorób odkleszczowych, takich jak anaplazmoza i borelioza.

Anaplazmoza zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Niekiedy jej objawy przypominają grypę. Zdarzają się jednak przypadki, które prowadzą do ciężkich powikłań. Powikłania rozwijają się, kiedy bakteria przeniesiona przez kleszcza, przedostaje się do krwi i dochodzi do zakażeń wielu narządów i tkanek.

W cięższym przebiegu zawroty głowy są częstym objawem choroby. Może dojść również do jedno lub dwustronnego porażenia mięśni twarzy, neuropatii obwodowej oraz bólów splotów płucnych.

Więcej na temat objawów tej choroby: Objawy anaplazmozy

Zawroty głowy są wymieniane również wśród objawów boreliozy. Pierwszym objawem tej choroby jest czerwona plama w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Zmiany skórne pojawiają się mniej więcej po okresie miesiąca od ukąszenia. Dodatkowo może pojawić się gorączka, sztywność karku, bóle głowy, mięśni i stawów.

Do najczęstszych powikłań boreliozy należy zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu oraz porażenia nerwów. Duża część osób z boreliozą zmaga się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Borelioza może doprowadzić do chorób serca oraz rozwoju choroby psychicznej.

Zawroty głowy wywołane przez pasożyty

Zawroty głowy mogą być objawem chorób wywołanych przez pasożyty. Wśród tych chorób można wymienić ankylostymozę ,którą wywołuje tęgoryjec dwunastnicy. Tęgoryjec żywi się ludzką krwią, co prowadzi do niedokrwistości. U zarażonych często występują bóle brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, a nawet krwawe stolce. Często zauważa się nadmiernie częste wypróżnianie się, nawet do 10 razy w ciągu doby i długotrwałe biegunki. Dodatkowo wraz z rozwojem choroby mogą pojawiać się opuchnięcia twarzy i kończyn, spadek kondycji i szybsze męczenie się oraz zawroty głowy i kłopoty z koncentracją.

Więcej na temat objawów choroby: Objawy ankylostymozy

Zawroty głowy wywołać może glista ludzka, która wywołuje chorobę zwana glistnicą. Skutkiem zakażenia tym pasożytem jest nadpobudliwość nerwowa, uporczywy ból gardła oraz problemy ze snem. Zakażenie skutkuje objawami związanymi z układem pokarmowym. Chorzy skarżą się na bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, puste odbijanie, odbijanie goryczą, ssanie w brzuchu.

Jest szereg leków skutecznych w leczeniu glistnicy. Do opuszczenia przez glistę ludzką organizmu skłonić pasożyta może również odpowiednia dieta. Glisty nie lubią świeżych porów, czosnku, pestek z dyni i w konsekwencji opuszczają przewód pokarmowy żywiciela wraz z kałem. Zdarza się, że glista ludzka nie daje żadnych objawów, a więc człowiek może nie wiedzieć, że ma pasożyta w organizmie. Warto więc stosować dietę, która pozwoli pozbyć się ewentualnego pasożyta.

Więcej na temat objawów tej choroby: Objawy glistnicy

Kolejną chorobą za która odpowiedzialny jest pasożyt i która może objawiać się zawrotami głowy, jest toksoplazmoza. Choroba ta wywołana jest przez pierwotniaka Toxoplasma gonidii. Choroba zwykle przebiega bezobjawowo. Pasożyt może być niebezpieczny dla osób z obniżoną odpornością oraz kobiet w ciąży. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia, należy unikać kontaktu ze zwierzętami, nie jeść surowego mięsa i nie pić niepasteryzowanego mleka.

Jeżeli objawy wystąpią, to są one zależne od rodzaju toksoplazmozy. Wyróżnia się bowiem toksoplazmozę węzłową, uogólnioną oraz oczną. Zawroty głowy związane są z postacią uogólnioną choroby, gdy pasożyt przedostaje się do ośrodkowego układu nerwowego. W takim przypadku choroba objawia się zaburzeniami równowagi i zawrotami głowy, oczopląsem, apatią i zaburzeniem koncentracji.

Zawroty głowy spowodowane niedoborem testosteronu oraz estrogenu

Zawroty głowy u mężczyzn może wywoływać niedobór testosteronu, u kobiet natomiast niedobór estrogenu.

Testosteron jest wytwarzany przez jądra. Jest on odpowiedzialny za cechy płciowe oraz płodność. Hormon ten ma wpływ na sferę emocjonalną u mężczyzny, np. skłonność do podejmowania ryzyka oraz do rywalizacji. Wraz z wiekiem jądra produkują coraz mniej testosteronu. U młodych mężczyzn niedobór może być związany z zaburzeniem funkcji jąder, podwzgórza lub przysadki mózgowej.

Pierwszymi objawami niedoboru testosteronu są zawroty głowy, trudności z koncentracją oraz pamięcią. Niewystarczająca ilość tego hormonu w organizmie powoduje brak witalności oraz zmniejszenie popędu płciowego.

Podobnie jak w przypadku niedoboru testosteronu u mężczyzn, u kobiet brak wystarczającej ilości estrogenu, również powoduje w pierwszej kolejności spadek libido. Niedobór tego hormonu odpowiedzialny jest za nieregularne cykle miesiączkowe lub nawet całkowity ich zanik. Wśród objawów niedoboru estrogenu odczuwanych przez kobiety, które są skutkiem niedoboru estrogenu, wymienia się: bóle i zawroty głowy, suchość skóry i błon śluzowych, kołatanie serca, bóle kości, zaparcia i bolesne oddawanie moczu.

Długotrwały niedobór estrogenu w organizmie kobiecym prowadzić może m.in. do depresji, osteoporozy, chorób układu krążenia, zmiany sylwetki na bardziej męską.

Zawroty głowy: Zatrucia środkami chemicznymi, czadem i gazem

Zawroty głowy mogą być skutkiem zatrucia środkami chemicznymi. Do zatrucia może dojść drogą pokarmową (najczęściej u dzieci), drogą oddechową i poprzez skórę. Zawroty głowy są najczęściej pierwszym objawem zatrucia wziewnego, czyli skutkiem wdychania oparów trujących środków chemicznych, jak np. farby, spaliny. Najczęściej do zatruć drogą oddechową dochodzi w łazience podczas kąpieli lub w kuchni podczas gotowania. Wtedy może dojść do zatrucia gazem lub czadem. Przyczyną zazwyczaj są niedokręcone kurki gazowe lub uszkodzenie przewodu kominowego. Szczególnie niebezpieczny jest czad, ponieważ jest on bezwonny. Zatrucie czadem może doprowadzić do utraty świadomości i śpiączki.

Wśród objawów zatruć środkami chemicznymi, na skutek wdychania trujących substancji, wymienia się kaszel, bóle i zawroty głowy, osłabienie oraz duszność.

Zawroty głowy spowodowane chorobami oczu

Choroby oczu również mogą objawiać się zawrotami głowy. Jako przykład może posłużyć jaskra oraz dalekowzroczność.

Jaskra jest groźną chorobą, która może doprowadzić do ślepoty. Warto więc znać objawy, które powinny wzbudzić niepokój. O rozwijającej się jaskrze mogą świadczyć częste poranne bóle migrenowe oraz uczucie wypychania oka. Pacjenci u których zdiagnozowano jaskrę skarżyli się na bóle oka oraz zawroty głowy. Objawem jaskry jest widzenie tęczowych plam oraz zamglone widzenie. Warto zaznaczyć, że rozwijająca się jaskra może manifestować się objawami, które nie dotyczą bezpośrednio oka: mdłości, wymioty, zawroty głowy i poranne migrenowe bóle głowy.

Osoby z nadwzrocznością również mają z powodu tej wady wzroku zawroty głowy. Nadwzroczność powoduje również bóle głowy. Podstawowym objawem świadczącym o tej wadzie wzroku jest problem z widzeniem blisko położonych rzeczy. Oglądanie blisko położonych przedmiotów powoduje bóle oczu.

Objawy zawrotów głowy i zaburzenia równowagi

Zaburzenia układu równowagi mogą być spowodowane różnymi czynnikami, nawet niewielkimi uszkodzeniami. Mogą objawiać się zawrotami głowy, a w zależności od lokalizacji uszkodzenia, mogą dominować inne symptomy, o różnym stopniu nasilenia.... czytaj więcej

Objawy zapalenia błędnika

Zapalenie błędnika jest poważną chorobą ucha wewnętrznego, powodowaną przez wirusy i infekcje. Objawy są różnorodne w zależności od przyczyn jej powstania. Jednak niezależnie od źródła zapalenia wspólny jest jeden objaw, czyli brak podwyższonej temperatury ciała.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy